Poznaj kulturę państw Wschodu

harea

harea - harea


Tegoroczne Święto Chleba to nie tylko okazja do zakupów podczas jarmarku, ale również dzięki szerokiej współpracy zagranicznej Elbląga, to również okazja do poznania kultury innych państw.

W sobotę serdecznie zapraszamy na Dzień Mołdawski. Z koncertem wystąpi Dumytru Harea i zespół „Besarabia” zaproszony przez Ambasadę Mołdawii w Warszawie i Konsulat Honorowy Mołdawii w Elblągu. Artyści wykonują muzykę klasyczną, filmową i etniczną. Szczególnie bliska wykonawcom jest tradycyjna muzyka Rumunii, Mołdawii i Ukrainy. W repertuarze znajdują się zarówno żywiołowe tańce – hora, hostropec, jak i nostalgiczne ballady. Elblążanie będą mogli poznać Mołdawię nie tylko dzięki muzyce. W przygotowanym „Ogródku Mołdawskim”, odbędzie się prezentacja miasta Hincesti, podczas której będzie można poznać specjały tego kraju.

Z kolei na niedzielę zaplanowano Dzień Ormiański. Elbląskie święto Chleba uświetni występ folklorystycznego Zespołu Armenii „Musa Ler”. Zespół powstał w 2003 r. Wszyscy muzycy pochodzą z Armenii, a mieszkają w Polsce. Repertuar grupy to tradycyjne utwory i tańce ormiańskie, jak np. jechegn. Musa-ler to nazwa góry w Turcji, związanej z historią oraz dawnymi zwyczajami zamieszkujących ją niegdyś Ormian. W „Ogródku Ormiańskim” odbędzie się natomiast prezentacja Armenii przygotowana przez warszawską fundację „Armenian Foundation”.

Podczas Święta Chleba elblążanie będą mogli również posłuchać muzyki ukraińskiej, białoruskiej i rosyjskiej. Przed publicznością wystąpi Młodzieżowy Folklorystyczny Zespół Taneczny „Słoneczko” z Tarnopola, Zespół Ludowy „Świteź” z Nowogródka. Na zaproszenie Elbląskiego Klastra Turystycznego gościć będą również zespoły Kalinuszka z Kaliningradu, Lubianoczka, Jantariki, czy Kioningsberski Marcepan z Kaliningradu.

Szczegółowy program znajduje się na stronie www.swietochleba.elblag.pl 

 

harea

harea - harea

harea

harea - harea

słoneczko

słoneczko - słoneczko

słoneczko

słoneczko

słoneczko - słoneczko

słoneczko

słoneczko - słoneczko