120 lat na torach… w Elblągu

czerwony-zabytkowy

czerwony-zabytkowy - czerwony-zabytkowy


Elbląskie tramwaje mają już 120 lat. Pierwsze wozy rozpoczęły kursowanie na ulicach miasta dokładnie 22 listopada 1895 roku. Ten fakt wspominają dzisiejsi elbląscy tramwajarze i już w najbliższą sobotę (21 listopada) świętują okrągła rocznicę.

Pod sztandarem
Jubileusz rozpocznie się od Mszy Świętej, podczas której poświęcony zostanie sztandar ufundowany przez pracowników Spółki Tramwaje Elbląskie. Masza odbędzie się w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ulicy Robotniczej. Po południu, z udziałem zaproszonych przez tramwajarzy gości, odbędzie się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej gala jubileuszowa (połączona z wystawą i prezentacją książki Tomasza Glinieckiego pt. „Tramwaje w Elblągu. 120 lat na torach”).  

Dla mieszkańców
Mieszkańcy również będą mogli dowiedzieć się więcej na temat historii elbląskich tramwajów i w różnej formie dołączyć do jubileuszowych obchodów.

1 grudnia (wtorek) o godz. 18.00 w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w ramach cyklu Elbląg na dużym ekranie dziennikarz Tomasz Gliniecki przybliży dzieje elbląskich tramwajów, prezentowane będą również stare kroniki filmowe, których treść dotyczy komunikacji miejskiej Elbląga.

Świętować będzie można także na torach. W Mikołajki (6 grudnia br.) w miasto wyruszy zabytkowy tramawaj Konstal 5N, który odświętnie przystrojony przez Klub Miłośników Tramwajów przypomni o rocznicy.  

Podczas Świątecznych Spotkań Elblążan zaplanowane zostały kolejne spotkania z Tomaszem Glinieckim, w trakcie których będzie on promował wspomnianą już książkę pt. „Tramwaje w Elblągu. 120 lat na torach”. Wydawnictwo będzie można już niedługo nabyć w punkcie Informacji Turystycznej w Ratuszu Staromiejskim w cenie 19,12 zł. Przypominamy również, że w Ratuszu Staromiejskim cały czas oglądać można wystawę dotyczącą historii elbląskich tramwajów. Zapraszamy!