1 września - pamiętamy!

76. rocznica wybuchu II wojny światowej

76. rocznica wybuchu II wojny światowej - 76. rocznica wybuchu II wojny światowej
Parlamentarzyści, władze samorządowe i przedstawiciele Rady Miejskiej, organizacje kombatanckie, służby mundurowe, harcerze i mieszkańcy Elbląga wzięli udział we wczorajszych obchodach 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Krótko przed uroczystościami prezydent Wróblewski wraz z delgacją 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej złożył kwiaty na elbląskich grobach żołnierzy: generała brygady Bolesława Nieczui – Ostrowskiego, pułkownika Bronisława Jana Szlichtingera i strzelca Bronisława Korko, obrońcy Westerplatte, kawalera orderu Virtuti Militari.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z uroczystości i przemówienie, jakie do zebranych wygłosił Witold Wróblewski prezydent Elbląga.

76. rocznica wybuchu II wojny światowej

76. rocznica wybuchu II wojny światowej - 76. rocznica wybuchu II wojny światowej
76. rocznica wybuchu II wojny światowej
76. rocznica wybuchu II wojny światowej - 76. rocznica wybuchu II wojny światowej

76. rocznica wybuchu II wojny światowej

76. rocznica wybuchu II wojny światowej - 76. rocznica wybuchu II wojny światowej

76. rocznica wybuchu II wojny światowej

76. rocznica wybuchu II wojny światowej - 76. rocznica wybuchu II wojny światowej

76. rocznica wybuchu II wojny światowej

76. rocznica wybuchu II wojny światowej - 76. rocznica wybuchu II wojny światowej

76. rocznica wybuchu II wojny światowej

76. rocznica wybuchu II wojny światowej - 76. rocznica wybuchu II wojny światowej

76. rocznica wybuchu II wojny światowej

76. rocznica wybuchu II wojny światowej - 76. rocznica wybuchu II wojny światowej

76. rocznica wybuchu II wojny światowej

76. rocznica wybuchu II wojny światowej - 76. rocznica wybuchu II wojny światowej

 

76. rocznica wybuchu II wojny światowej

76. rocznica wybuchu II wojny światowej - 76. rocznica wybuchu II wojny światowej

76. rocznica wybuchu II wojny światowej

76. rocznica wybuchu II wojny światowej - 76. rocznica wybuchu II wojny światowej

76. rocznica wybuchu II wojny światowej

76. rocznica wybuchu II wojny światowej - 76. rocznica wybuchu II wojny światowej

76. rocznica wybuchu II wojny światowej

76. rocznica wybuchu II wojny światowej - 76. rocznica wybuchu II wojny światowej

76. rocznica wybuchu II wojny światowej

76. rocznica wybuchu II wojny światowej - 76. rocznica wybuchu II wojny światowej

Przemówienie Witolda Wróblewskiego prezydenta Elbląga

„Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną....Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę -  wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna: tą rzeczą jest honor".

To słowa ze słynnego przemówienia ministra spraw zagranicznych Józefa Becka z 5 maja 1939 roku. Była to polska reakcja na zerwanie przez Hitlera  polsko-niemieckiego paktu o nieagresji i zdecydowana odmowa na niemieckie roszczenia wobec Polski.

1 września 1939 rok. Godzina 4.34 - najpierw Tczew, potem Wieluń i Westerplatte. W ciągu kilku minut Polska stanęła w ogniu. Hitler pokazał swą zbrodniczą twarz, rozpoczynając podbój świata. Dwukrotnie liczniejszej i lepiej wyposażonej armii niemieckiej nie udało się jednak błyskawicznie zająć naszego kraju. Polacy bronili się do początku października, mimo że od 17 września po wkroczeniu na ziemie polskie Armii  Czerwonej, walczyliśmy na dwa fronty.

W kampanii wrześniowej zginęło ponad 70 tysięcy polskich żołnierzy. Był to początek naszej narodowej martyrologii. Największy w historii świata konflikt zbrojny pochłonął 72 miliony ludzkich istnień. Polska odniosła procentowo największe straty wśród państw walczących. Zginęło pawie sześć milionów polskich obywateli czyli niemal 16% przedwojennej ludności kraju. Walczyliśmy na wszystkich frontach drugiej wojny światowej, choć nie dane nam było uczestniczyć w paradzie zwycięstwa, a na prawdziwą wolność przyszło nam jeszcze długo czekać.

Dla nas, mieszkańców Elbląga jest ważne, że w wyniku traktatów pokojowych kończących drugą wojnę światową, nasze miasto, stało się ponownie częścią Rzeczypospolitej, a wśród nowym mieszkańców pojawili się ludzie z różnych stron dawnej Polski, także z utraconych Kresów Wschodnich. Wspólnie budujemy tożsamość naszego Miasta, przechowując wspomnienia i pamięć o dramatycznych losach zarówno swych małych ojczyzn, jak i Ojczyzny pisanej z dużej litery.

Dziś wspominamy smutną rocznicę nie tylko naszej narodowej, ale światowej tragedii, rocznicę zwycięstwa nienawiści, agresji i pogardy nad pokojowym współistnieniem i dialogiem. Stajemy w powadze i zadumie przed naszymi wojennymi pomnikami ku przestrodze i z nadzieją, że to dramatyczne doświadczenie stanie się codzienną refleksją dla kolejnych pokoleń.

Obrona polskiego honoru, o którym w przeddzień wojny mówił minister Beck była bardzo kosztowna, ale nieunikniona, bo mimo ofiar Polska istnieje i może być naszą wspólną dumą.

Dlatego dziś chylimy głowy przed poległymi, oddając szczególną cześć i szacunek tym, którzy przeżyli i nadal są wśród nas.

Chwała Bohaterom.