XX ELBLĄSKIE DNI MUZYKI DAWNEJ

XX ELBLĄSKIE DNI MUZYKI DAWNEJPrzed dwudziestoma laty spotkało się troje animatorów życia kulturalnego: Danuta Mańkut (wieloletnia prezes ETK), Jadwiga Dołęga (ówczesna dyrektorka elbląskiego Młodzieżowego Domu Kultury) oraz muzyk, pedagog – Ryszard Skotnicki. To Oni postanowili zaprezentować mieszkańcom, turystom, perełki muzyki minionych epok; ożywić uliczki rodzącej się elbląskiej starówki ale też i zachęcić dzieci, młodzież do nauki gry na dawnych instrumentach, nauki dawnych tańców.

 Tak to zrodziły się I Elbląskie Dni Muzyki Dawnej. Był 15 – 16 czerwca 1996 roku i do Elbląga zjechały zespoły: „Capella Antiqua da Camera” z Drewnicy, „Capella all’Antico z Zamościa, „Ars Antiqua” z Bierzwnika, „Rocal Fuza” ze Świeradowa Zdroju, elbląskie zespoły „Skuti Ensamble” i „Capella all’Antico”, a także Zespoły Muzyki Dawnej z Belgii i Luksemburga. Inauguracja miała miejsce na Podzamczu elbląskiego muzeum, gdzie odbył się koncert „Od Średniowiecza do Baroku” i Koncert Galowy oraz na uliczkach elbląskiego starego miasta – ta tradycja przetrwała do dziś. W ciągu tych minionych lat gościliśmy ponad 120 zespołów, w których zagrało około 800 muzyków; byli też rycerze, tancerze, rzemieślnicy; odbywały się biesiady staropolskie.

Święto muzyki dawnej w Elblągu nie przetrwałoby tyle lat gdyby nie determinacja organizatorów: Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego i Młodzieżowego Domu Kultury. Ogromnym wsparciem byli też nasi partnerzy – przez wiele lat wspierał nas ówczesny dyrektor elbląskie muzeum Pan Kazimierz Arbart wraz z pracownikami; potem pod swój dach przyjęła nas Biblioteka Elbląska. Ogromnym wsparciem były też lokalne media i sponsorzy. Zawsze, przez te 20 lat, mogliśmy liczyć na wsparcie finansowe Urzędu Miejskiego w Elblągu – jest to nasz najwierniejszy sponsor.

Dziś trudno wymienić wszystkich, dzięki którym odbywały się Elbląskie Dni Muzyki Dawnej. Każdego roku staraliśmy się wszystkim odwdzięczyć piękną muzyką, strojami, tańcem i wszystkim w roku jubileuszu serdecznie dziękujemy za życzliwość, wsparcie. Dziękujemy też wiernej publiczności, która nawet w strugach deszczu nas nie zawiodła.

Już 21 czerwca 2015 roku zaproszamy Państwa na Koncert Galowy XX Elbląskich Dni Muzyki Dawnej, w którym wystąpią dwa zespoły: „Sensus Sonorum” z Poznania i „Musica Poetica” z Elbląga

„Sensus Sonorum” to zespół, którego celem jest propagowanie oraz zaznajomienie słuchacza z muzyką dawną, jej historycznym wykonaniem oraz interpretacją zgodną z przeszłością. Nazwa „Sensus Sonorum” („Czucie brzmień”) wynika z wrażliwości na brzmienie, jaką niewątpliwe każdy muzyk dawny posiada. Każdy z członków zespołu jest indywidualistą, co w połączeniu daje całkowicie nowe wrażenia. Muzyka wykonywana jest na instrumentach historycznych bądź ich kopiach. Opiekę artystyczną sprawuje mgr Karolina Zych. W jego skład wchodzą: Mateusz Janus, Kacper Szpot – skrzypce barokowe, Szymon Szpot – flet traverso, •• Marcin Bajon – viola da gamba, Weronika Stałowska – klawesyn.

Zespół „Musica Poetica” tworzą absolwenci pracowni muzyki dawnej Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu. Są to byli członkowie zespołu Capella'all Antica oraz Skuti Ensemble. Wraz z zespołami zdobyli szereg nagród w kraju i zagranicą. Między innymi ośmiokrotnie złotą Harfę Eola i dwukrotnie Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych Schola Cantorum w Kaliszu. Wielokrotnie koncertowali na festiwalach we Francji, Belgii i Szwecji. „Musica Poetica” specjalizuje się w muzyce fletowej renesansu i baroku. W skład zespołu wchodzą: Anna Radkiewicz, Ewa Kłosowska, Piotr Moneta i Marcin Skotnicki

Miłośników dawnych brzmień zapraszamy do sali kameralnej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu (wejście od ulicy Kosynierów Gdyńskich); początek koncertu godz. 17.00

Na drugą część koncert „OS ŚREDNIOWIECZA DO BAROKU” zapraszamy we wrześniu 2015 r.

musica poetica
sensus sonorum


SPONSOR:
Grażyna i Tomasz Zimińscy

PATRONAT MEDIALNY:
Dziennik Elbląski
Elbląska Gazeta Internetowa PortEl.pl


Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Elbląg