Gimnazjum nr 4 im. Zbigniewa Herberta w kampanii społecznej Pan Cogito

Dnia 27 marca w Elblągu uczniowie z  Gimnazjum nr 4 im. Zbigniewa Herberta przy Zespole Szkół nr 1 już po raz drugi brali udział w ogólnopolskiej akcji „Czytam w podróży… Herberta”. Czterdzieścioro dwoje wolontariuszy z klas: I a, I d, III b i III e propagowało twórczość patrona swojej szkoły w środkach komunikacji miejskiej, przystankach i dworcach.Czas podróży to jeden z tych nielicznych momentów w naszym zabieganym życiu, który możemy poświęcić na czytanie – mówi Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta, inicjatorka akcji. – Dlatego projekt „Czytam w podróży… Herberta” stawia sobie za cel nie tylko upowszechnienie twórczości Zbigniewa Herberta, ale także popularyzację czytelnictwa w ogóle.

Podczas rozdawania ulotek i zachęcania osób jeżdżących  tramwajami oraz autobusami spotkaliśmy się z wieloma pozytywnymi reakcjami oraz śmiesznymi sytuacjami, np.: jeden starszy pan nawiązując do  cytatu z twórczości Zbigniewa Herberta, stwierdził, że ziemniaki z roku na rok są coraz mniej smaczne- „ …używał wyobraźni do całkiem innych celów…”. Czasami pasażerowie brali nas za kontrolerów biletów, a kiedy się okazywało, że propagujemy twórczość poety, przyjmowali nas serdecznie. Wiele osób, szczególnie starszych, identyfikowało się ze słowami z wiersza „Podróż” Zbigniewa Herberta: „Jeżeli wybierasz się w podróż niech będzie to podróż długa”.

Wypowiedzi uczestników akcji :

Uczniowie klasy III e:
Było to naprawdę ciekawe doświadczenie, dzięki niemu przełamaliśmy swoją nieśmiałość i jesteśmy dumni z siebie, ponieważ udało nam się zachęcić wiele osób do czytania utworów Zbigniewa Herberta. Spotkaliśmy wielu ciekawych elblążan, wśród nich był uczeń klasy 5A ZSP3 w Pasłęku – Bartosz Niedźwiedzki, który jest wyjątkowo uzdolniony literacko i od wielu lat pisze baśnie. Nie zabrakło również emerytowanych nauczycieli szczególnie zainteresowanych naszą akcją. Chętnie rozmawiali z nami i pozowali do zdjęć, wyrażając poparcie dla naszych działań. Trafiliśmy na dworzec PKS, na którym nie zabrakło emocji. Ludzie nie tylko byli zainteresowani ulotkami, ale również kupnem książek autorstwa naszego patrona.

Uczniowie klasy III b:
Zostaliśmy ciepło przyjęci przez pasażerów w tramwaju nr 5. Poznaliśmy wielu miłych ludzi, którzy zainteresowali się naszą akcją. Dopytywali się o więcej informacji na temat przedsięwzięcia i poety. Cała akcja przebiegła bezproblemowo. Mamy nadzieję, że pozostawiliśmy miłe wrażenia.

Dziękujemy elblążanom za zainteresowanie, zarządowi ZKM za wyrażenie zgody na przeprowadzenie akcji, inicjatorowi przedsięwzięcia - Fundacji im. Zbigniewa Herberta, a przede wszystkim naszym uczniom za zaangażowanie.

Koordynatorzy akcji: Anna Awiżeń, Marzena Kurach, Sebastian Kutra, Barbara Magoń – nauczyciele Gimnazjum nr 4