Elbląg w riazańskiej telewizji i w Mediolanie

kadr z filmu

kadr z filmu - kadr z filmu

Klara Gusiewa, panczenistka i mistrzyni olimpijska z 1960 roku, pierwsza radziecka złota medalistka zimowych igrzysk olimpijskich jest bohaterką filmu dokumentalnego, który 11 listopada otrzymał specjalną nagrodę w kategorii filmu dokumentalnego na festiwalu  „SPORT MOVIES & TV 2020” w Mediolanie. Zdjęcia do tego filmu powstawały również w Elblągu.

W Sqaw Valley, gdzie startowała Helena Pilejczyk i Elwira Seroczyńska, Gusiewa  zdobyła pierwszy dla ZSRR złoty medal zimowych igrzysk. Było to w biegu na dystansie 1000 m. Helena Pilejczyk zajęła tu 5-te miejsce. Ale dzień wcześniej to Polki były lepsze, na dystansie 1500 m Elwira Seroczyńska zdobyła srebro, a Helena Pilejczyk brąz. Gusiewa była czwarta. Niedługo potem wyszła za mąż i przeprowadziła się z Riazania do Moskwy. I choć podobnych sukcesów już nie osiągnęła, to cieszyła się sławą mistrzyni olimpijskiej i sport promowała do końca życia. W 2019 roku zginęła pod kołami samochodu w Moskwie, na przejściu dla pieszych, gdy wracała do domu z rodzinnego Riazania.

Reportaż o jej życiu i tragicznej śmierci postanowił zrealizować młody dziennikarz lokalnej telewizji riazańskiej Aleksiej Koczetkow. Koczetkow w kraju i na świecie szukał osób, które mogłyby opowiedzieć o bohaterce jego filmu. Tak trafił (wirtualnie) do Elbląga, do Heleny Pilejczyk. Spotkał się nie tylko ze zrozumieniem, ale też z pomocą w realizacji filmu.  Nagranie wywiadu z panią Heleną zrealizowała ekipa telewizji TRUSO.TV. Tłumaczenie tekstu zapewniło Biuro Prezydenta Miasta. Aleksiej Koczetkow odbierając nagrodę za film „Ostatni start Kłary Gusiewej” przypomniał udział elblążan w jego filmie.

Reportaż o realizacji filmu można zobaczy tu: https://pl-pl.facebook.com/tkr.rzn/videos/368318384503500/