Święto Chleba. Z pieca, z wody, z tradycji

baner

baner - baner

Jak wykonać kwas chlebowy? Kto wypiekł najpiękniejszy bochen chleba? Czy zupa rybna jest smaczna? Jak wytapia się żelazo? Te i wiele innych pytań można postawić zapoznając się z atrakcjami zbliżającego się Święta Chleba. Odpowiedzi na nie najlepiej poszukać od 30 sierpnia do 1 września, kiedy po raz czternasty impreza odbędzie się na elbląskim Starym Rynku. Dziś podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim przedstawiony został szczegółowy program wydarzenia.

PLAKAT

O najważniejszych atrakcjach Święta Chleba mówił prezydent Witold Wróblewski
- Tradycyjnie już na zakończenie wakacji zapraszamy do naszego miasta na Elbląskie Święto Chleba. To przede wszystkim jarmark produktów regionalnych. Na dzień dzisiejszy mamy około 200 wystawców. Elblążanie i turyści odwiedzający nasze miasto będą mogli spróbować wyśmienitych wypieków z różnych zakątków naszego kraju oraz z zagranicy, czy kupić rękodzieło. Święto Chleba to także koncerty, wystawy, prezentacje artystyczne, wyścigi smoczych łodzi, czy inscenizacje historyczne.

Z miastami partnerskimi
-Podczas imprezy będziemy mogli poznać tradycje i kulturę innych krajów. Elbląskie Święto Chleba będzie bowiem okazją do spotkania z miastami partnerskimi i współpracującymi z Elblągiem. Udział w tegorocznych obchodach zadeklarowało na dzień dzisiejszy 6 delegacji miast, w tym: Bałtyjsk, Kaliningrad (Rosja), Tarnopol (Ukraina), Compiegne (Francja) i Nowogródek (Białoruś) oraz Hincesti (Mołdawia). Czekamy na potwierdzenia kolejnych partnerów. Oprócz oficjalnych delegacji  z tych miast przyjadą również zespoły artystyczne lub przedstawiciele, którzy na stoiskach będą prezentować swoje tradycyjne wyroby.  Elblążanie znają już  tę twórczość. Co roku te występy cieszą się dużą popularnością. Mam nadzieję, że tak będzie również podczas tegorocznego święta.

25 lat współpracy z Bałtijskiem i Kaliningradem
- Co warte podkreślenia to fakt, że w tym roku obchodzimy 25-lecie podpisania umowy partnerskiej z Bałtijskiem i Kaliningradem. Święto Chleba będzie więc szczególną okazją do wspólnego świętowania i zaakcentowania tego jubileuszu. Z tej okazji wspólnie z Kaliningradem i Bałtyjskiem przygotowaliśmy projekt pn.  „Chleb i naturalny kwas chlebowy - regionalne dziedzictwo kulinarne Warmii i Mazur oraz Obwodu Kaliningradzkiego”. Otrzymaliśmy na jego realizację dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 5 tys. zł  w ramach konkursu „WM DLA WM. WSPARCIE WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W WOJEWÓDZTWIE WARMIŃSKO_MAZURSKIM W 2019 ROKU”.

Kwas chlebowy, chłodnik, zupa rybna i z soczewicy
- W ramach tego projektu 31.08 i 1.09. w Kamieniczkach odbędą się dwudniowe warsztaty, podczas których zostaną przekazane tajniki  domowego wytwarzania  naturalnego chleba i kwasu chlebowego popularnego nie tylko w Rosji. Oprócz tego - w drugim dniu warsztatów – uczestnicy poznają tańce ludowe regionów dawnych Prus Wschodnich z możliwością nauki tychże tańców. Zostaną także zaprezentowane wyroby piekarnicze z Polski i Rosji, podane także zostaną sprawdzone receptury przygotowania chleba i kwasu chlebowego, a także sposób wytwarzania „okroszki” – rosyjskiego chłodnika na kwasie chlebowym. Możliwa będzie degustacja rosyjskiego chleba, kwasu chlebowego oraz „okroszki”, a także wyrobów piekarniczych pochodzących z regionu elbląskiego.

- Tradycyjnie nie zabraknie kulinarnych zmagań. W sobotę i niedzielę odbędzie się wspólne gotowanie z Elbląskim Klubem Szefów Kuchni. Przygotują dla nas dwie zupy wykonane według tradycyjnych przepisów – w sobotę zupę rybną, a w niedzielę zupę z soczewicy. W sobotę również w ramach dziedzictwa kulinarnego Warmii i Mazur będziemy serwować dzyndzałki warmińskie z hreczką i skrzeczkami.  Tę atrakcję dofinansowuje nam Urząd Marszałkowski kwotą 6,5 tys. zł- podziękowanie dla Pana Marszałka Gustawa Marka Brzezina za wsparcie.

Dla zdrowia
- Już po raz drugi w imprezę włącza się również Warmińsko – Mazurski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Tak jak przed rokiem podczas święta będzie możliwość wykonania badań mammograficznych w mammobusie. Przygotowane zostanie też stanowisko informacyjne, na którym pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia udzielą informacji m.in. o profilaktyce zdrowotnej, programach realizowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia czy prawach pacjenta. Każdy kto odwiedzi stanowisko otrzyma materiały informacyjne. Przygotowano także niespodzianki dla najmłodszych. Bardzo dziękuję Panu dyrektorowi Andrzejowi Zakrzewskiemu za zaangażowanie i włączenie się w nasze Święto. W sobotę natomiast tradycyjnie już będzie również możliwość oddania krwi. Krwiobus przyjedzie do Elbląga na zaproszenie motocyklistów z grupy Moto Team Elbląg.

Nieco o kosztach
- Zanim przejdziemy do omówienia szczegółów programu tegorocznej imprezy chciałbym  serdecznie zaprosić mieszkańców i turystów. Mam nadzieję, że w tym roku pogoda dopisze i nie popsuje nam tych wspaniałych atrakcji.
- Serdecznie dziękuję również wszystkim, którzy włączają się w organizację Elbląskiego Święta Chleba, w tym przede wszystkim sponsorom. Koszt tegorocznej imprezy wynosi ok.  250 tys. zł (30 tys. środki sponsorskie i 11,5  tys. z Urzędu Marszałkowskiego).

Program poszczególnych dni prezentowała Barbara Szyłak z Departamentu Promocji i Kultury

Co nas czeka w piątek?
- Jarmark zacznie się w piątek, 30 sierpnia, o godz. 10. Stoiska zlokalizowane będą na Starym Rynku oraz ulicach Rybackiej i Wodnej, ta ostatnia ulica tradycyjnie zarezerwowana będzie dla kolekcjonerów. Na placu katedralnym umiejscowiona będzie strefa gier, zabaw i animacji dla dzieci. Bulwar Zygmunta Augusta będzie z kolei miejscem, gdzie zapoznać się będzie można z tradycjami garncarskimi, czy zmielić mąkę w żarnach. Na Stare Miasto zawitają też rekonstruktorzy, tym razem z czasów rzymskich, żołnierze, gladiatorzy, barbarzyńcy. Na uczestników czeka też pokaz teatrów ulicznych i teatru ognia. Na Wyspie Spichrzów dla dzieciaków będzie też wesołe miasteczko. Wystawcy ze swoimi wypiekami będą mogli natomiast zmierzyć się w konkursie na najpiękniejszy bochen chleba. Dużo będzie działo się też na scenie, występować będą dzieci z elbląskich szkół, zespoły amatorskie, grupy taneczne i na zakończenie zespół Banda Czworga.

Co w sobotę?
- Jarmark czynny będzie od 9 do 22. Dla mieszkańców udostępniony będzie też mammobus i krwiobus. W sobotę ruszy też wspólne gotowanie, a na scenie wystąpią zespoły z miast partnerskich. Przed elblążanami zaprezentują się też zawodniczki EKS Start, a na scenie zagra zespół RAZ DWA TRZY. Natomiast po zmierzchu w niebo wzbiją się lampiony.

Na niedzielę
- Czynny będzie oczywiście jarmark, w godz. 9-20. O godz. 14 spróbować będzie można ugotowanej przez szefów kuchni zupy z soczwicy. Wystąpi teatr marionetek, zaprezentuje się zespół KS Meble Wójcik, a na scenie zagra Elbląska Kooperatywa Artystyczna & Special Jazz Sextet.

Wszystkie szczegóły dostępne są również na stronie: http://www.swietochleba.elblag.pl/

W Bibliotece Elbląskiej
Swój program na Święto Chleba przygotowała również Biblioteka Elbląska, omówił go Jacek Nowiński dyrektor Biblioteki, to m.in. warsztaty czytelnicze inspirowane książką „Najlepsza zupa na świecie”, gry i zabawy rodzinne, warsztaty kulinarne dla dzieci w wieku 6-10 lat oraz spektakl teatralny dla dzieci i rodziców „Bajka o szczęściu”/TeatRyle

Zobacz szczegółowy program działań Biblioteki Elbląskiej na Święto Chleba

Muzeum pełne rzemiosła
Jak mówił dyrektor Lech Trawicki - Muzeum przeniesie wszystkich do rzemiosł związanych z użyciem ognia. Powstanie specjalny piec, w którym jak przed wiekami przeprowadzony zostanie wytop żelaza. Wytopione żelazo będzie też kute, ponieważ zaprezentowany będzie również warsztat kowalski. Zapoznać będzie się można także z technikami złotniczymi, czy formowania przedmiotów z miedzi i brązu, odlewane będą przedmioty związane z osadą Truso. Będzie też warsztat paciorkarski, gdzie wykonywana będzie biżuteria związana z naszymi zbiorami muzealnymi.

Na wodzie
W tym roku partnerem Święta Chleba jest Grupa Wodna, która przez dwa dni, w sobotę i w niedzielę, przygotuje swoje atrakcje. Mówiła o nich Anna Dawid  - W sobotę na dzieciaków czeka „pływanie w pianie”. To specjalna piana generowana przez wytwornicę, piana jest ekologiczna, może się w niej bawić około 70 osób. Będziemy również wspierać PTTK przy wyścigu smoczych łodzi. W niedzielę udostępnimy natomiast trzy motorówki, którymi będzie się można przepłynąć. Zapraszamy do zabawy z Grupą Wodną na Bulwar Zygmunta Augusta.

Rywalizacja w smoczych łodziach
O wyścigu smoczych łodzi opowiadał na zakończenie konferencji Leszek Marcinkowski prezes PTTK – Wyścig organizowany jest po raz szósty i na trwałe już wpisał się w kalendarz Święta Chleba. Na wodzie ścigać się będą dwie łodzie, a w nich osady po 20 osób ze sternikiem. Wyścigi odbędą się w sobotę. O godz. 10 nastąpi odprawa, a sam początek wyścigów zaplanowany jest na godz. 11. Startują różne ekipy (w zeszłym roku było 17 osad), przedstawiciele instytucji, mediów, wojska. Swój udział zapowiedziała ekipa z Gdańska, będzie również osada PTTK. Zakończenie i wręczenie pucharów zaplanowane jest na godz. 16.

ZAPRASZAMY!

konferencja

konferencja - konferencja