Zapraszamy pszczoły do Elbląga

zapraszamy pszczoły

zapraszamy pszczoły - zapraszamy pszczoły

Pracują ciężko i wydajnie, a ostatnio coraz częściej tworzy się dla nich przyjazny klimat w miastach. Mowa o pszczołach, które w Elblągu mają od dziś swoje kolejne lokum. Specjalna pszczela budka stanęła na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ulicy Polnej. W przekazaniu pszczelego domu wziął udział Witold Wróblewski prezydent Elbląga oraz Daria Bieńkuńska dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UM i Andrzej Kosacki z elbląskiego Koła Związku Pszczelarzy.

DOM DLA PSZCZÓŁ - galeria zdjęć

Kolejne dwie budki równolegle zostały ustawione w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz Przedszkolu Niepublicznym WIKI. Pierwsza tego typu konstrukcja stanęła jeszcze w ubiegłym roku na terenie Przedszkola nr 26. Specjalne podziękowania dla prekursora, Przedszkola nr 26, przekazał prezydent Wróblewski. Każda placówka otrzymała też po trzy tablice informacyjne dotyczące życia pszczół oraz nazwę Elbląskie Miejsce Przyjazne Pszczołom.

- Od dłuższego czasu mówimy o ekologii, o szacunku dla przyrody, a działania które promują w miastach naturę zyskują uznanie. Pamiętam, że już jakiś czas temu w partnerskim, angielskim mieście Trowbridge widziałem pomysł instalowania uli na dachach. Dziś my również otwieramy nasze miasto dla pszczół. Dziękuję wszystkim placówkom, które stworzyły miejsca przyjazne tym owadom. Zachęcam też kolejne do udziału w akcji - mówił Witold Wróblewski prezydent Elbląga

- Nam hodowcom leży na sercu nie tylko los pszczoły miodnej, ale i pozostałych zapylaczy. Pszczoły miodne nie sprostają wszystkim potrzebom środowiska, dlatego tak ważne jest tworzenie siedlisk dla tych owadów – mówił Andrzej Kosacki ze Związku Pszczelarzy Koło w Elblągu

JAK ELBLĄG POMAGA OSIEDLAĆ SIĘ PSZCZOŁOM

• Na kwietniowej sesji uchwalona została Zmiana regulaminu utrzymania czystości i porządku mająca na celu uregulowanie prawne zasad prowadzenia pszczelarstwa miejskiego na terenie Gminy Miasto Elbląg  z zachowaniem zasad dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie oraz ostrożności i warunków, by zwierzęta gospodarskie jakimi są pszczoły miodne nie stanowiły uciążliwości dla otoczenia, a przyjęty system gospodarowania zapewnił właściwe warunki bytowania i rozwoju rodzin pszczelarskich. Dopuszcza on zakładanie pasiek na dachach budynków.

• Akcja edukacyjna Departamentu Ochrony Środowiska wspólnie z elbląskimi pszczelarzami – w tym między innymi: wyjazdy do Karczowiska, budki dla owadów i pszczół dla placówek oświatowych – w ubiegłym roku otrzymało ją Przedszkole nr 26, w tym dołączają kolejne placówki. Wraz z budkami otrzymają tablice edukacyjne dot. pszczół.

• Nasadzenia miododajne. Od dobrych paru lat poprzez nasadzenia roślinne zaprasza pszczoły do naszego miasta i tym samym chce, aby Elbląg był dla tych pracowitych owadów atrakcyjnym miejscem do życia.

W naszym mieście w parkach, na ulicach, zieleńcach można spotkać dużą różnorodność gatunków przyjaznych pszczołom. Mając na uwadze nie tylko estetykę miasta ale również dobro pszczół sadzimy gatunki roślin kwitnących w różnych okresach  od wiosny do jesieni. W ramach nowych nasadzeń, przede wszystkim zastępczych sadzimy jak najwięcej drzew miododajnych w pasach drogowych, przy ulicach i w parkach. Wśród tych nasadzeń główną rolę odgrywają lipy, brzozy, dęby, klony, głogi, robinie i leszczyny – zaliczane do gatunków pyłkodajnych. Nie zapominamy o ozdobnych drzewach owocowych (jabłonie, wiśnie, czeremchy), które także zapewniają  pszczołom zbiór odpowiedniej ilości pokarmu na zimę. Również kasztanowce są żywieniowym rajem dla pszczół. Nowe nasadzenia tych drzew można zobaczyć w parku Dolinka, a przy Urzędzie Stanu Cywilnego od paru lat rosną kasztanowce o czerwonych kwiatostanach. Do gatunków spadziodajnych, które można spotkać w naszym mieście zaliczamy popularne iglaki: jodły świerki, sosny i modrzewie. Staramy się nie kosić trawników przed kwitnieniem roślin (głównie parki) i tam gdzie jest to możliwe (obrzeża miasta) pozostawiamy łąki, na których owady i ptaki będą mogły znaleźć schronienie i pożywienie. W parku Modrzewia do tego celu powstaje łąka kwietna. Park Kajki sam w sobie jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla pszczół. Rosną tam wszystkie wyżej wymienione drzewa liściaste i iglaste, a róże i krzewy bukszpanu w małej części parku (rosarium) wabią pszczoły nie tylko swoim zapachem ale także wytwarzają dużo pyłku.

Rośliny miododajne to nie tylko drzewa. Elbląg zdobią również krzewy, byliny i kwiaty jednoroczne przyjazne pszczołom. Z krzewów prym wiodą berberysy, budleje, krzewuszki, pięciorniki, pęcherznice, kaliny i tawuły. Rośliny rabatowe to kocimiętka, lawenda, szałwia, ożanka, gipsówka, dzielżan, aster, krwawnik, hyzop, rośliny cebulowe, liliowce. Rosną one na elbląskich rondach, przed Urzędem Miasta i Szkołą Muzyczną. Obsadzane nimi są donice miejskie. Kwiaty jednoroczne wykorzystywane do obsady kwietników dywanowych tak, jak róże, wabią swoim zapachem pszczoły. Nie zabrakło tych roślin również i w naszych parkach.

Pszczoły umierają w ciszy...My zamiast martwić się, że wyginą, robimy wszystko w naszym Mieście, żeby pomóc im przeżyć!