73. rocznica zakończenia II wojny światowej

73. rocznica zakończenia II wojny światowej

73. rocznica zakończenia II wojny światowej - 73. rocznica zakończenia II wojny światowej

Przy grobach aliantów na elbląskim Cmentarzu Agrykola, punktualnie o godz. 12, odbyły się dziś uroczystości 73. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

73. rocznica zakończenia II wojny światowej - ZOBACZ GALERIĘ

W rocznicowych obchodach wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych oraz poczty sztandarowe, oprawę uroczystości zapewnili elbląscy żołnierze.

W imieniu Witolda Wróblewskiego prezydenta Elbląga do zebranych zwrócił się wiceprezydent Jacek Boruszka:

Szanowni Państwo!
Wspominamy dziś 73. rocznicę zakończenia największego i najkrwawszego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości, w którym zginęło kilkadziesiąt milionów ludzi. W Polsce II wojna światowa oznaczała niemiecką i sowiecką okupację, wyniszczenie polskiego społeczeństwa, eksterminację Polaków i Żydów w niemieckich obozach koncentracyjnych, Zbrodnię Katyńską z wymordowaniem 22 tysięcy polskich oficerów i ogromne - niemożliwe do całkowitego oszacowania - straty materialne.

Trauma tej wojny jest podstawą tworzenia porządku w Europie, by podobny konflikt nigdy się już nie powtórzył. Taki cel przyświeca jednoczeniu narodów europejskich. Ten powojenny porządek jeszcze niedawno wydawał się nam czymś oczywistym. Dziś jednak uświadamiamy sobie, że pokój na naszym kontynencie, to w dalszym ciągu aktualna potrzeba. Dlatego stojąc na tym elbląskim cmentarzu, gdzie leżą szczątki żołnierzy polskiego września, żołnierzy radzieckich i zachodnich aliantów, jeszcze bardziej o ten cenny pokój apeluję!

W ciągu najbliższej dekady odchodzić będą ostatni świadkowie II wojny światowej, którzy przekazali nam swoje świadectwo, którzy tę wojnę znają z doświadczenia i z cierpienia, którzy z pewnością nigdy nie chcieliby jej powtórki. Dlatego to na kolejnych pokoleniach spoczywać będzie teraz odpowiedzialność za głoszenie prawdy historycznej
o oprawcach i ofiarach, pielęgnowanie pamięci, ale też i budowanie pojednania.  

Szanowni Państwo! Składam hołd wszystkim cywilnym ofiarom II wojny światowej, które po raz pierwszy w historii były zabijane na masową skalę po to, by wcielić w życie założenia ideologiczne lub osiągnąć cele militarne. Pragnę złożyć również hołd wszystkim żołnierzom, którzy w II wojnie światowej walczyli o pokój na naszym kontynencie - żołnierzom polskim walczącym o wolność na wszystkich frontach tej wojny, a także żołnierzom wojsk radzieckich i alianckich, którzy walczyli z hitleryzmem. Cześć ich pamięci!

Hołd wszystkim ofiarom II wojny światowej oddano również poprzez Apel Pamięci i salwę honorową, po której złożono wiązanki kwiatów na grobach poległych aliantów.