ELBLĄSKIE ZIELONE PYTANIE – MAJ 2018

logo

Jak co miesiąc zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie Elbląskie Zielone Pytanie! To prosta forma, która zachęca do poszerzania swojej wiedzy o przyrodzie i zjawiskach jakie zachodzą w świecie istot żywych.

Wszystkie pszczołowate żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Pyłkiem karmią też swoje larwy. Jednocześnie zapylają, czyli przenoszą pyłek i umożliwiają roślinom zapłodnienie, a w rezultacie powstanie owocu. To właśnie pszczołowatym i ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Dzięki temu, że jest ich tak dużo i są tak różnorodne, mogą zapylać całą masę roślin i działać w różnych warunkach. Szacuje się, że na Ziemi żyje około 30 tysięcy gatunków pszczół dziko żyjących, z czego w Polsce zanotowano obecność ponad 470.

Wczesną wiosną cała armia pszczół rusza do pracy – zapyla kwitnące sady, łany rzepaku i większość roślin będących surowcem do produkcji żywności. 1.764.706 – tyle kwiatów średnio muszą odwiedzić pszczoły, żeby wyprodukować zaledwie 0,3 kg miodu. Miód jest wolny od skażeń chemicznych i jest jedynym produktem, który się nie psuje.

Ostatnio na całym świecie obserwuje się niepokojące zjawisko spadku liczebności pszczół dziko żyjących, a także wymierania całych rodzin hodowanych pszczół. Według szacunków ekspertów, w Polsce co sekundę umiera aż 105 pszczół miodnych!

Pytanie na maj brzmi: „Co to jest propolis pszczeli? Jak odróżnić pszczołę od osy? – wymień co najmniej 3 cechy”

Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem, adresem i nr telefonu kontaktowego do 31 maja 2018 r. (godz. 23:59) [decyduje data wpływu przesyłki/emaila do Urzędu]:

• Listownie na adres Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, ul. Łączności 1, 82-300 Elbląg
(z dopiskiem: Elbląskie Zielone Pytanie – Maj 2018)
• lub na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
(w tytule e-maila: Elbląskie Zielone Pytanie – Maj 2018 - imię i nazwisko)

Wylosowanego zwycięzcę i prawidłową odpowiedź poznamy 5 czerwca. Zapraszamy do udziału w konkursie!


Zielone pytanie w kwietniu brzmiało następująco: „W którym roku i w jakim kraju zapoczątkowano obchody Dnia Ziemi? Jakie jest hasło przewodnie tegorocznych obchodów tego święta?”

Laureatem konkursu została Pani Marta, która udzieliła poprawnej odpowiedzi: Obchody Dnia Ziemi zapoczątkowano w roku 1970 (dokładnie 21 marca) w USA (San Francisco). Hasło przewodnie tegorocznych obchodów dnia Ziemi, to - ,,End Plastic Pollution”.

Ponadto uruchomiony został konkurs plastyczny pn. ELBLĄSKIE ZIELONE PYTANIE #ART dla placówek szkolnych i szkolno-wychowawczych zainteresowanych przyrodą i problemami ochrony środowiska.

Tematyka prac plastycznych Elbląskiego Zielonego Pytania #ART na styczeń 2018 brzmiała: „A Ty jak dbasz o Matkę Ziemię?”

Poniżej przedstawiamy wyróżnione prace uczniów.

Zwycięzca: Hanna Krefft klasa II SP 6
Hanna Krefft

Hanna Krefft - Hanna Krefft


Wyróżnienie: Łukasz Kupisz klasa Ia SOSW Nr 2
Łukasz Kupisz
Łukasz Kupisz - Łukasz Kupisz


Wyróżnienie: Julia Łopacka klasa IIIb SP 6
Julia Łopacka
Julia Łopacka - Julia Łopacka


Dziękujemy za odpowiedzi i przesłane prace. Gratulujemy!
Upominki znajdują się do odbioru w Referacie Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu – pok. 239.