Noc Muzeów 2015 w Galerii EL

noc muzeów
Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na tegoroczne nocne odwiedziny w Galerii, które odbędą się w ramach Europejskiej Nocy Muzeów 16 maja 2015 r. Start o godz. 21, wstęp wolny.

Tegoroczną Noc Muzeów w Galerii EL rozpocznie spacer dźwiękowy po elbląskiej Starówce. Pomysłodawcą spaceru jest Marcin Dymiter, który o swoim pomyśle opowiada tak: „Słuchanie to proces, który odbywa się ciągle. Opierając się na tym założeniu Raymond Murray Schafer przygotował program ćwiczeń pomagających w "czyszczeniu uszu". Podstawową formą jest spacer. Umożliwia on rozpoczęcie "przygody" dźwiękowej- refleksji nad zagadnieniem dźwięku, jego jakości i wpływu na nas. Spacer dźwiękowy powinno poprzedzać umiejętne zaprojektowanie ścieżek spacerów dźwiękowych. Odbywanie spacerów w różnych miejscach oraz w różnych porach dnia i przy różnych warunkach pogodowych pozwoli zróżnicować krajobrazy dźwiękowe. Spacery dźwiękowe rozpoczyna się od słuchania dźwięków własnego ciała w czasie poruszania się, przez co nawiązany zostaje pierwszy dialog między spacerującym a środowiskiem.
Po zakończeniu spaceru konieczna jest ocena postrzeganych krajobrazów dźwiękowych, m.in. wyróżnienie dźwięków przyjemnych i nieprzyjemnych, dźwięków „nieobecnych” oraz dźwięków sztucznych, modyfikujących naturalny krajobraz dźwiękowy."

Spacer dedykowany jest zarówno dorosłym, jak też rodzicom z dziećmi. Czas trwania ok. 45-60 minut. Ilość uczestników spaceru – maks. 20 osób, stąd też prośba, by wcześniej zgłosić swoją chęć udziału w spacerze wysyłając maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Marcina Dymitera usłyszymy także podczas projekcji filmu Charliego Chaplina "Światła Wielkiego Miasta", do którego zagra na żywo z towarzyszeniem Pawła Nowickiego. Na zakończenie wieczoru zobaczymy performans japońskiej artystki Miho Iwata.

Od godz. 21 w Krużganku wyświetlane będą filmy, wyprodukowane przez Galerię EL: Baltic Sounds Good, Resonances (Marcin Borchardt), Miasto-Słowo-Dźwięk (Kuba Strumiński), w ramach projektu „Przebudzenie" (filmy autorstwa Piotra Grdenia): „Audiomurale", „Casting", „Arka Pasożyta", „Kompostex".

Część wydarzeń zaplanowana jest w plenerze, jednak w przypadku złych warunków pogodowych całość przeniesiona zostanie do wnętrza Galerii EL.

Informacje: Beata Branicka, CS Galeria EL, tel 55 625 67 80, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.