Nagrody za talent i kreatywność rozdane

Wczoraj w Ratuszu Staromiejskim odbyła się Elbląska Gala Nagród Kulturalnych, podczas której  Prezydent Witold Wróblewski wręczył wyróżnienia najbardziej uzdolnionym i utalentowanym mieszkańcom miasta. W gronie tegorocznych laureatów znaleźli się zarówno znani w kraju i zagranicą artyści, jak również młodzi elblążanie, którzy dopiero zaczynają swoją artystyczną karierę.

- W dziedzinie, którą wszyscy Państwo reprezentujecie kreatywność odgrywa najważniejszą rolę. Trudno bowiem sobie wyobrazić Kulturę bez kreatywności. I to zarówno, jeśli dotyczy to nastolatków, którym dziś wręczymy stypendia artystyczne, jak i dojrzałych artystów, animatorów Kultury - laureatów stypendiów kulturalnych czy kreatorów kultury. Dzisiejsza uroczystość to okazja do tego, by zauważyć osoby, które działają na rzecz kultury w naszym mieście. To również możliwość pomocy, żeby mogły się one dalej rozwijać. Dziękuję wszystkim Państwu za aktywność. Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom oraz wszystkim, którzy byli nominowani do tegorocznych Elbląskich Nagród Kulturalnych, życząc dalszych sukcesów i satysfakcji z podejmowanych działań – podkreślał podczas gali Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Nagroda Artystyczna Prezydenta Elbląga przyznana została Maciejowi Głowińskiemu.

Laureatami Nagrody „Kreator Kultury” zostali: Waldemar Cichoń oraz Elbląska Orkiestra Kameralna.

Za „Wydarzenie Roku” uznana została wystawa Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu pt. „Elbląg reconditus”.

Czworo elblążan uhonorowanych zostało Stypendiami Kulturalnymi Miasta Elbląg, które adresowane są do artystów, profesjonalnych i niezawodowych twórców, którzy planują realizację przedsięwzięcia kulturalnego. Otrzymały je następujące osoby:

Waldemar Cichoń na dofinansowanie wydania monografii „Waldemar Cichoń – lucky looser”.

Tomasz Gliniecki na wydanie książki „Walki o Elbląg styczeń – luty 1945”.

Agnieszka Pietrzyk na napisanie książki sensacyjno - kryminalnej z akcją w Elblągu.

Grażyna Wosińska na wydanie książki „Zbrodnia czy wyrok na zdrajcy”.

Szczegółowa informacja o laureatach

Podczas uroczystości przyznane zostały również Stypendia Artystyczne Miasta Elbląg, które adresowane są do młodych, utalentowanych osób, laureatów festiwali i konkursów, absolwentów szkół artystycznych. Stypendyści otrzymali dofinansowanie na realizację działań związanych z własnym rozwojem artystycznym.

Stypendia otrzymali:

1) Arrami Samira

2) Bojanowski  Damian

3) Bzura   Alicja

4) Gatza  Dariusz

5) Grzelachowski  Jakub

6) Ingielewicz  Oliwia

7) Jacak  Adrian

8) Kadłubowska   Maja

9) Leszczyńska  Adrianna

10) Matysiak Martyna

11) Nowotczyńska Karolina

12) Sobczak  Natalia

13) Sokołowski  Karol

14) Wójcik Małgorzata

Galę uświetnił koncert Tomasza Steńczyka oraz występy tegorocznych laureatek stypendiów: Oliwia Ingielewicz i Maja Kadłubowska.