NOC MUZEÓW | Weekend otwarcia wystawy RETROWERSJE: SOBIE MIESZKANIA - MIASTU STARÓWKĘ

noc muzeów - retrowersje

noc muzeów - retrowersje - noc muzeów - retrowersje

Centrum Sztuki Galeria EL razem z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki zapraszają na wernisaż wystawy „RETROWERSJE: SOBIE MIESZKANIA - MIASTU STARÓWKĘ”, który odbędzie się w Noc Muzeów, tj. 13.05.2023.

Zaplanowano sporo wrażeń, które potrwają aż dwa dni!

Najważniejszym punktem programu jest otwarcie wystawy “RETROWERSJE: SOBIE MIESZKANIA - MIASTU STARÓWKĘ”.

Na wystawie zaprezentowane zostaną w dużej mierze niepublikowane dotąd archiwalne fotografie, dokumenty, rysunki, plany, artykuły prasowe, materiały wideo. By poszerzyć punkty widzenia na powojenną odbudowę, zespół kuratorski zaprosił do współpracy kilkanaście artystek i artystów, którzy w nawiązaniu do lokalnej tradycji Biennale oraz poszczególnych wątków poruszanych na wystawie, stworzyli autorskie formy (nie tylko) przestrzenne, które będą prezentowane we wnętrzu Galerii EL.

Więcej o samej wystawie: https://galeria-el.pl/project/wkrotce-retrowersje-sobie-mieszkania-miastu-starowke-wystawa/

◈Artystki i artyści:
Maciej Cholewa, Jan Domicz, Roman Fus, Krystyna Jędrzejewska-Szmek i Kasper Jakubowski, Krzysztof Maniak, KinoMANUAL (Aga Jarząb i Maciej Bączyk), Anna Maria Karczmarska i Mikołaj Małek, Anna Królikiewicz, Filip Rybkowski, Dominika Skutnik, Joanna Stachowiak, TURNUS (Marcelina Gorczyńska i Kamila Falęcka), Aleksander Wadas, Wiktoria Walendzik

◈Zespół kuratorski:
Zuzanna Mielczarek, Maciej Olewniczak, Emilia Orzechowska, Mateusz Włodarek

PROGRAM WYDARZENIA:

13 maja 2023 – Noc Muzeów (Galeria EL czynna od 18:00 do 22:00)
18:00 – 18:30 – otwarcie wystawy   
18:30 – 20:30 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie
19:00 – 22:00 – działania animacyjne „Przepis na retrowersję. Język elbląskich kamienic”.
Podczas warsztatów odtworzymy fragment elbląskiej starówki, podrasowując miniatury istniejących kamieniczek. Z pomocą przyjdą nam fantazja i mniej lub bardziej oczywiste materiały budowlane. Ulice zaludnimy wymyślonymi przez siebie mieszkańcami. Poznamy też więcej szczegółów związanych z retrowersją dzięki specjalnym kartom do kolorowania. Zajęcia skierowane są dla wszystkich chętnych.
20:30 – 22:00 – DJ Party (Freux) + poczęstunek (Grupa Turnus)
21:00 – 22:00 – retrowersyjny spacer po Starówce z Leszkiem Marcinkowskim, prezesem PTTK Elbląg (start z Galerii EL)

14 maja 2023 (Galeria EL czynna od 10:00 do 19:00)
10:00 – 15:00 – „Spacer do depresji” (Raczki Elbląskie), prowadzenie: Krzysztof Maniak
Pretekstem spaceru jest miejsce powszechnie znane z podręczników szkolnych do nauki geografii - jako najniżej położone w kraju - depresja w  Raczkach Elbląskich. Podczas spaceru jego uczestniczki i uczestnicy będą mieli okazje wykonać kilka ćwiczeń (instrukcji spacerowych), oddać się kontemplacji terenu – charakterystycznego krajobrazu żuław wiślanych - porozmawiać o spacerowaniu jako doświadczeniu o charakterze estetycznym, psychogeografii, elbląskiej retrowersji, czy popraktykować głębokie słuchanie.
Trasa spaceru w jedną stronę wynosi w przybliżeniu 5 kilometrów (do punktu w Raczkach Elbląskich), gdzie kończy się spacer. Z tego miejsca można wrócić z grupą lub na własną rękę.  Po drodze do depresji przewidziane jest miejsce na odpoczynek.

Więcej szczegółów dot. programu na stronie www.galeria-el.pl lub na Facebooku Galerii EL.

Zapraszamy na wystawę, która jest owocem wyjątkowej współpracy dwóch instytucji o różnych profilach (artystycznym i architektonicznym), wsparcia wielu lokalnych ekspertów i ekspertek oraz twórczego zaangażowania artystów i artystek z całej Polski.

Patroni medialni: Magazyn Szum, Notes na 6. Tygodni, Elbląg Express, Truso.TV, Dziennik Elbląski, Format

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego