Finisaż wystawy IN oraz otwarcie wystawy Biel | Czerwień w Galerii EL

grafika

grafika - grafika

Chcąc symbolicznie pożegnać kończącą się wystawę IN. Ludmiła Popiel – Jerzy Fedorowicz zapraszamy w czwartek 7 listopada o godz. 18:00 do Galerii EL, gdzie spróbujemy wspólnie z uczestnikami wykonać pracę na wzór jednego z prezentowanych dzieł. Tego samego dnia będzie możliwość obejrzenia otwierającej się wystawy „Biel | Czerwień”  w cyklu „Tajemnice magazynów”.

Centrum Sztuki Galerii EL
Finisaż wystawy: 7 listopada 2019 godz. 18:00
Kuratorzy: Marika Kuźmicz, Łukasz Mojsak
Współpraca: Agnieszka Popiel
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Twórczości

Powstanie w roku 1973 pracy "Wykres linii horyzontu - pejzaż obiektywny" pokazywanej podczas wystawy IN. Ludmiła Popiel – Jerzy Fedorowicz zostało skrzętnie opisane i udokumentowane zdjęciowo. Grupa osób współpracujących z artystami, zgodnie z ich koncepcją i dyrektywami, ustawiła się odpowiednio trzymając w rękach płótna i poprzez odpowiednie ułożenie ich w linii horyzontu, umożliwiła artystyczne odniesienie do wykreowanej sytuacji. Chcemy ten proces powtórzyć razem z Państwem podczas finisażu, żeby doświadczyć podobnych wrażeń i symbolicznie pożegnać się z twórczością Popiel i Fedorowicza.

in

in - in

W tym samym czasie w Krużganku Galerii EL rozpoczniemy prezentację wystawy „Biel | Czerwień” w ramach rozpoczętego w tym roku cyklu „Tajemnice magazynów”. Tym razem do obejrzenia wyboru prac z kolekcji gromadzonej przez Galerię EL od lat 80-tych zainspirowanych Świętem Niepodległości.

Czemu ma służyć obecna ekspozycja?
"Jej hasłem wywoławczym i mottem stały się kolory: biały i czerwony. Artyści korzystający w swych pracach z tych barw podejmowali indywidualne decyzje. Widzimy je u twórców malarstwa realistycznego, jak i u autorów z nurtu „języka geometrii”. Biel może być „różnie” biała, np. ciepła, chłodna, bądź zimna. Wynika to z potrzeb samego artysty. Podobnie jest z czerwienią – może być mniej lub bardziej nasycona, mniej lub bardziej krzykliwa. Spotykamy też prace, w których barwy te egzystują ze sobą na różne sposoby.

W naszych magazynach, w wymienionych tonacjach – bieli, czerwieni i prób ich łączenia, mamy prace działające nie tylko barwą, ale również fakturą. W materii mogą przypominać niekiedy reliefy.

W kalendarium historii naszego kraju ważnym dniem jest coroczne Święto Niepodległości, przypadające na dzień 11 listopada. Data ta stała się impulsem do powstania „biało-czerwonej” wystawy, nawiązującej w tytule do barw polskiej flagi.
Budując ekspozycję świadomie dokonałem wyboru prac artystów z polskim rodowodem. Sztuka pozbawiona widza przestaje funkcjonować. Niech ta ekspozycja stanie się kolejnym pretekstem do refleksji w barwach narodowych."

kurator wystawy, Zbyszek Opalewski

Zapraszamy serdecznie