W elbląskim Muzeum zagości wystawa sprzed 75 lat

plakat

plakat - plakat

Elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne zaprezentuje wkrótce wyjątkową ekspozycję czasową, która w całości powstała na przełomie lat 1944/1945. Otwarcie wystawy „Polska walczy na wszystkich frontach” (Poland fights on all fronts) odbędzie się 16. października o godzinie 17.00, w budynku Gimnazjum, przy ul. Bulwar Zygmunta Augusta 11.

Składająca się z 11 plansz ekspozycja powstała na zlecenie Polish Government Information Center. Zawiera oryginalne materiały propagandowe, które były prezentowane obwoźnie w Stanach Zjednoczonych pod koniec II wojny światowej. Plansze pokazują sytuację kraju podczas wojny, promując zarazem polską kulturę, sztukę i przemysł. Podkreślają istotną rolę polskich kobiet w walce przeciwko okupantowi.

Wystawa została odnaleziona w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w magazynach instytucji gromadzącej polskie pamiątki. Następnie przesłano ją do konserwacji do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie.

Plansze pochodzą z kolekcji Misji Polskiej w Orchard Lake (The Polish Mission of the Orchard Lake) w stanie Michigan, USA.
Ekspozycja będzie prezentowana do 15. listopada 2019 r.

Agnieszka Sławińska
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
tel. +48 232 72 73 (w. 24)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.