Niedzielny piknik archeologiczny w Muzeum

archeolog

archeolog - archeolog

Gdzie archeolog chodzi piechotą? – odpowiedź na to pytanie, jak również inne interesujące fakty o pracy archeologów poznamy podczas pikniku organizowanego w Muzeum w najbliższą niedzielę 4. sierpnia, w godzinach 12.00 - 16.00.

Od końca maja bieżącego roku Muzeum prowadzi badania archeologiczne na terenie parcel miejskich pomiędzy ulicami Bednarską i Studzienną. W trakcie prac odsłaniane są fundamenty średniowiecznej drewnianej zabudowy miasta oraz dawnych latryn, skrywających skarby minionych epok. Efekty wykopalisk będzie można obejrzeć podczas pikniku. Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną najciekawsze odkrycia tego sezonu: ceramiczne i drewniane naczynia, średniowieczne i nowożytne monety, elementy ubioru, fragmenty szklanych naczyń czy dziecięce zabawki. Archeolodzy opowiedzą o tym, jak wyglądają miejskie wykopaliska i w jaki sposób prowadzą badania. Dzięki ich opowieściom poznamy historię badań archeologicznych Starego Miasta oraz dowiemy się, dlaczego elbląskie wykopaliska są fenomenem w skali Europy, który mógłby być silnym atutem w promocji miasta.

Miłośników tematyki wikińskiej zainteresuje spotkanie z dr Markiem Jagodzińskim, który opowie o osadzie Truso i poszukiwaniach jej cmentarzyska. Prace archeologiczne w miejscu jego prawdopodobnej lokalizacji zostały zaplanowane na przyszły rok.

W trakcie wydarzenia, dzięki partnerowi Muzeum – Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu oraz firmie OPEGIEKA Sp. z o.o., poznamy najnowsze metody badań archeologicznych. Na uczestników imprezy czekać będzie między innymi symulator lotów dronem i pokaz sterowania tym urządzeniem.

Najmłodsi wezmą udział w warsztatach, podczas których wykonają własny odcisk zabytku. Będą mogli także zmierzyć się w zawodach poszukiwania artefaktów na muzealnym dziedzińcu.

Na zakończenie imprezy, o godzinie 16.00, rozpocznie się spacer z archeologiem. Wędrując po współczesnym Starym Mieście, odkryjemy jego średniowieczne oblicze. Dowiemy się, co i gdzie zostało odkryte podczas wieloletnich wykopalisk, których efekty w postaci zabytków można oglądać na aktualnych muzealnych ekspozycjach.

GDZIE ARCHEOLOG CHODZI PIECHOTĄ? – piknik archeologiczny w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu

Niedziela, 4 sierpień 2019, godz. 12.00 – 17.00

Organizator: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Współorganizatorzy: OPEGIEKA Sp. z o.o. w Elblągu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu

PROGRAM IMPREZY:

12.00 – 16.00 - Warsztaty dla dzieci – zabytki z masy solnej – chata z Truso

12.00 – 13.00 - Skarby z latryny – prezentacja najnowszych znalezisk archeologicznych ze Starego Miasta – dziedziniec   

13.00 – 13.30 - Wykład dr Mirosława Marcinkowskiego: Historia prac archeologicznych na elbląskim Starym Mieście – budynek Gimnazjum, sala edukacyjna

13.30 – 14.30 - Prezentacja współczesnych (i nie tylko) metod badań archeologicznych
    Stoisko archeologiczne - dziedziniec
    Symulator latania dronem (PWSZ) – budynek Gimnazjum, sala edukacyjna

14.30 – 15.00 – Pokaz lotów dronem - dziedziniec

15.00 – 15.30 - Poszukiwania „zabytków” w trawie – zawody dla dzieci - dziedziniec

15.00 – 16.00 - Spotkanie z dr Markiem Jagodzińskim – odkrywcą osady Truso: O wikińskiej osadzie i zaginionym cmentarzysku – dziedziniec

16.00 – 17.00 - Spacer z archeologiem po starówce – start: dziedziniec Muzeum

Agnieszka Sławińska
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
tel. +48 232 72 73 (w. 24), +48 503 642 136
e-mail: a.słTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.