Fletowe emocje pod znakiem Bacha

fletowe emocje

fletowe emocje - fletowe emocje

Listopadowy gość Elbląskiej Orkiestry Kameralnej należy do grona najbardziej wyrafinowanych europejskich flecistów, który podbił muzyczny świat interpretacjami barokowego i współczesnego repertuaru.

Wprawdzie pierwszym instrumentem Matei Ioachimescu był fortepian, ale artysta szybko zrozumiał, że jego przeznaczeniem jest gra na flecie. Jak twierdzi, pokochał go „od pierwszego dźwięku”, a w ciągu lat wypracował swój niepowtarzalny styl. Rumuńscy i austriaccy melomani okrzyknęli go „architektem fletowych emocji” i nie ma w tym nic dziwnego, gdyż z jednej strony flecista swoją muzyką nawiązuje do szeroko rozumianej tradycji europejskiej i światowej, z drugiej zaś pozostaje nieodrodnym synem Bałkanów, który na scenie zmienia się w istny muzyczny wulkan energii. Matei pochodzi z Rumunii, ale jego miejscem na Ziemi stała się Austria, a szczególnie Wiedeń, który wirtuoz uznaje za „miasto przesycone dźwiękami”.

Podobnego zdania jest Marta Gardolińska, która od lat przekonuje artystyczny świat o sile młodego pokolenia polskich dyrygentów. Jako laureatka międzynarodowych konkursów dyrygenckich, przekonała już m.in. ekspertów z Grecji i Węgier, a od września jest asystentką dyrygenta w jednej z najbardziej cenionych orkiestr symfonicznych w Wielkiej Brytanii - Bournemouth Symphony Orchestra. Pod jej batutą elbląscy kameraliści i Matei przybliżą melomanom dzieła takich mistrzów partytury, jak Carl Philipp Emanuel Bach, Ottorino Respighi, Gustav Holst czy Felix Mendelssohn. Salę koncertową ZPSM wypełnią m.in. dźwięki Koncertu d-moll na flet i orkiestrę smyczkową (+klawesyn) -  utworu skocznego i radosnego, a zarazem niepozbawionego elegancji, charakterystycznej dla twórczości młodszego Bacha. Usłyszymy także dawne skarby muzyki włoskiej, zawarte w suicie Antiche Danze ed Arie per liuto Ottorino Respighiego.

Przypominamy również, że posiadaczom Karty Dużej Rodziny przysługuje bezpłatny wstęp na dwa koncerty Elbląskiej Orkiestry Kameralnej w roku kalendarzowym oraz 50% zniżki na pozostałe koncerty.

4.11.2018, niedziela, 18:00
Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu

Wykonawcy:
Marta Gardolińska – dyrygent
Matei Ioachimescu – flet
Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie m.in.
O. Respighi - Antiche Danze ed Arie per liuto – Suite III
C. P. E. Bach - Koncert d-moll na flet i orkiestrę smyczkową (+klawesyn)
F. Mendelssohn - Symfonia na smyczki nr 7 d-moll
G. Holst - St. Paul's Suite    

Rezerwacje: Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski,
tel. 55 237 47 49, www.eok.elblag.eu
Bilety: 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy)
Sprawdź zniżki z Kartą Dużej Rodziny

Współorganizatorem koncertu jest Rumuński Instytut Kultury – Institutul Cultural Român.

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”.
Filharmonia uczestniczy w programie „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler