Między trąbką, a batutą – Mateusz Rusowicz

eok

eok - eok

Październik upłynie elbląskim melomanom pod znakiem smyczków i fortepianu. Zadba o to Elbląska Orkiestra Kameralna wraz z Krzysztofem Książkiem. Laureat XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego zadebiutuje na elbląskiej scenie już 21. października. Uczyni to pod batutą Mateusza Rusowicza, a słuchaczy w koncertowy nastrój wprowadzi Jarosław Praszczałek.

Wspomniany Mateusz Rusowicz nieprzypadkowo stanie za pulpitem dyrygenta, gdyż w sezonie artystycznym 2018/2019 jest rezydentem Orkiestry. To jeden z najzdolniejszych polskich dyrygentów młodego pokolenia, który w swoim dorobku ma współpracę z mistrzami tej miary, co Marek Moś, Artur Zagajewski, Helmut Lachenmann czy Rudhiger Bohn. Niekiedy, zamiast batuty, dzierży w dłoni trąbkę lub trąbkę barokową – jako trębacz współpracuje z zespołem muzyki dawnej, Il Giardino d'Amore.

W repertuarze znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy utworów romantycznych, jak i współczesnych. Z jednej strony, z instrumentów popłyną dźwięki chopinowskiego Koncertu fortepianowego e-moll op. 11. Jego prawykonanie odbyło się 11. października 1830 roku i było ostatnim koncertem Chopina na ziemiach polskich. Z drugiej, artyści wykonają Sinfoniettę Time is ticking – utwór Macieja Bałenkowskiego, który zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Sinfonietta per Sinfonietta”.

21.10.2018, niedziela, 18:00 - Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu

Wykonawcy:
Krzysztof Książek – fortepian
Mateusz Rusowicz – dyrygent
Jarosław Praszczałek – słowo o koncercie
Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie m.in.
S. Barber - Adagio na kwartet smyczkowy op.11 (opr. na orkiestrę smyczkową)
F. Chopin – Koncert fortepianowy e-moll op. 11
L. Janáček – Idylla na orkiestrę smyczkową (JW6/3)
M. Bałenkowski – Sinfonietta Time is ticking

Rezerwacje: Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski,
tel. 55 237 47 49, www. eok.elblag.eu

Bilety: 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy) - Sprawdź zniżki z Kartą Dużej Rodziny

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Dyrygent-rezydent 2018/2019”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Koncert objęty programem Filharmonia/ ostrożnie, wciąga!!!. Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.
Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler