Dżentelmen fortepianu w Elblągu

eok

eok - eok

Można go nazwać po prostu pianistą. Ale można też półfinalistą i laureatem dwóch nagród XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Krzysztof Książek, bo o nim mowa, 21. października po raz pierwszy odwiedzi Elbląg i zaprezentuje swoje umiejętności przed tutejszą publicznością. Zrobi to w towarzystwie niezawodnej Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, pod batutą Mateusza Rusowicza.

W sali koncertowej ZPSM wystąpi artysta, który swoją grę określa „muzyczną korespondencją z kompozytorem”. Tym razem Krzysztof Książek będzie „korespondował” z Fryderykiem Chopinem, a dokładnie jego Koncertem fortepianowym e-moll. Sam Chopin w liście do przyjaciela, Tytusa Woyciechowskiego, pisał, że środkowa część utworu to „dumanie w piękny czas wiosny, przy księżycu”. Jak kompozycja zabrzmi w interpretacji jednego z najzdolniejszych polskich pianistów młodego pokolenia?

Poza Koncertem fortepianowym, ze sceny popłyną m.in. dźwięki Adagio na kwartet smyczkowy Samuela Barbera – dzieła utrzymanego w konwencji romantycznej, które rozsławił Arturo Toscanini. Legenda głosi, że dyrygent przed prawykonaniem Adagio tylko dwukrotnie zajrzał do partytury, momentalnie zapamiętując utwór. Oczekiwania miłośników muzyki współczesnej zaspokoi natomiast kompozycja Macieja Bałenkowskiego, Sinfonietta Time is ticking.

21.10.2018, niedziela, 18:00
Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu

Wykonawcy:
Krzysztof Książek – fortepian
Mateusz Rusowicz – dyrygent
Jarosław Praszczałek – słowo o koncercie
Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie m.in.
S. Barber - Adagio na kwartet smyczkowy op.11 (opr. na orkiestrę smyczkową)
F. Chopin – Koncert fortepianowy e-moll
L. Janáček – Idylla na orkiestrę smyczkową (JW6/3)
M. Bałenkowski – Sinfonietta Time is ticking

Rezerwacje: Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski, tel. 55 237 47 49, www. eok.elblag.eu
Bilety: 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy)
Sprawdź zniżki z Kartą Dużej Rodziny

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Dyrygent-rezydent 2018/2019”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler