Koncert w biało-czerwonych barwach

eok

eok - eok

Skoro Polska świętuję 100. rocznicę odzyskania niepodległości, Orkiestra nie może nie przyłączyć się do świętowania. 100-lecie wolności muzycy uczczą wyjątkowym koncertem, który odbędzie się na…Słowacji. EOK wystąpi bowiem 5. października w Lewoczy, podczas 11. edycji Festiwalu „Indian Summer in Levoca”. To jeden z najważniejszych festiwali u naszych południowych sąsiadów, który co roku gromadzi wybitnych artystów sceny muzycznej. Elbląscy kameraliści połączą siły z The State Chamber Orchestra Žilina, aby zaprezentować „biało-czerwony” repertuar.

Z instrumentów popłyną więc między innymi dźwięki Orawy Wojciecha Kilara, Koncertu wiolonczelowego Andrzeja Panufnika i 5 melodii ludowych Witolda Lutosławskiego. Melodie powstały po II wojnie światowej i zostały oparte na prostych utworach ludowych, do których Lutosławski dokomponował „pikantny” akompaniament. Z kolei Orawa wieńczy cykl „tatrzański” Kilara i łączy w sobie żywioły Podhala z góralskim temperamentem. Natomiast Panufnik stworzył Koncert…, inspirując się mandorlą – figurą geometryczną w kształcie migdału. Jak stwierdził w jednym z wywiadów, „pojawia się ona często w dawnej architekturze i stanowi ideał symetrii”.

Nad przebiegiem koncertu będzie czuwał Paweł Kotla, który w swoim dorobku ma współpracę z tak znakomitymi orkiestrami, jak London Mozart Players czy Filharmonia im. Dymitra Szostakiewicza. Słowackim i polskim muzykom będą również wtórować soliści: Janusz Wawrowski i Jozef Luptak. Pierwszy z nich to laureat Fryderyka, który koncertował już na scenach Berlina, Wiednia, Moskwy i Caracas. Z kolei Jozef Luptak swoją grą uświetnił między innymi Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Vancouver.

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler

logo

logo - logo