Energia Harmonii

fot.

fot. - fot.

Ognisty, taneczny i zmysłowy Piazzolla. Emocjonalny, melodyjny, niebiańsko harmonijny i elegancki Grieg. Żywiołowy, dramatyczny i gorączkowy Szostakowicz. Wyzywający, sugestywny i gęsty Moc.  A do tego bogactwo barw akordeonu i bandoneonu, smyczki najwyższej klasy i charyzmatyczny dyrygent - oto muzyczne atrakcje, które czekają na Melomanów już 14 maja.

Alexander Humala dyrygent
Rafał Grząka bandoneon, akordeon
Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie między innymi:
Michał Moc K`akko-Fonia Koncert na akordeon i zespół instrumentów smyczkowych, cz. I i II
Astor Piazzolla Koncert Aconcagua na bandoneon i orkiestrę kameralną
Edvard Grieg Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga"
Dmitrij Szostakowicz Symfonia kameralna op. 110 bis – cz. II Allegro molto


Wyjątkowym punktem koncertu będzie zmiana perspektywy, z jakiej muzycy wykonają Suitę „Z czasów Holberga" oraz  Symfonię kameralna op. 110 bis – cz. II Allegro molto. Orkiestra opuści swe miejsca i wykona utwory… na stojąco! Tradycja grania koncertu w ten sposób sięga epoki baroku, lecz jest chętnie stosowania i dziś. Swoboda ruchu i szeroka gestykulacja pozwalają osiągnąć nową jakość - muzyka grana w ten sposób jest niezwykle dynamiczna, żywiołowa i nabiera rzadko spotykanej głębi.  Tak zagrany koncert stanie się źródłem niezapomnianych przeżyć i wzruszeń!   

Unikalny klimat koncertu to zasługa starannie dobranego programu, ale też wyjątkowych artystów. Z solistą niedzielnego koncertu – akordeonistą i bandoneonistą Rafałem Grząką, Artystą-rezydentem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej – elbląska publiczność spotka się w tym sezonie po raz ostatni. Artysta kolejny raz dowiedzie swojej muzycznej wszechstronności.  Można go usłyszeć zarówno w wykonaniach muzyki poważnej, w tym najnowszej, jak i w repertuarze tanecznym czy rozrywkowym – w takich projektach jak Klezmafour, Tango Fuerte, Baxtori czy Atom Accordion Quintet, których jest współzałożycielem. Rafał Grząka jest też kompozytorem i wykonawcą muzyki filmowej, w tym do spektakli Teatru Telewizji.

Nad doskonałym balansem między żywiołowością a łagodnością będzie czuwał jeden z najciekawszych dyrygentów młodego pokolenia - Alexander Humala. Maestro jest absolwentem Białoruskiej Akademii Muzycznej i Konserwatorium w Rotterdamie, a swe umiejętności doskonalił u takich mistrzów jak Collin Metters czy Yuri Simonov. Wiele łączy go jednak z Polską – od kilkunastu lat współpracuje m.in. z Operą Wrocławską, Orkiestra Filharmonii Narodowej, a także katowicką NOSPR, której jest stałym gościem. „Energia harmonii” będzie pierwszym koncertem Alexandra Humali z Elbląską Orkiestrą Kameralną.

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Artysta - rezydent”

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. z o.o. Sp. J., Toyota Knedler

14.05.2017 r. Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, godz. 18:00. Bilety do nabycia w Biurze Koncertowym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, (Ratusz Staromiejski, Stary Rynek 25). Biuro czynne w pn., śr. i pt. w godz. 8:00-16:00 oraz wt. i czw. 10:00-18:00. Rezerwacja telefoniczna: (55) 237 47 49 lub elektroniczna: www.eok.elblag.eu