Gerard Jürgen Blum Kwiatkowski

Gerard Jürgen Blum Kwiatkowski

Gerard Jürgen Blum Kwiatkowski - Gerard Jürgen Blum Kwiatkowski
Artysta plastyk. Działalność artystyczną rozpoczął w latach 50-tych. Współzałożyciel i kierownik Klubu Młodej Inteligencji „Czerwona Oberża” w Elblągu (1956-1961). W 1961 r., już jako członek Związku Polskich Artystów Plastyków zwrócił się do władz elbląskich o powierzenie jego opiece ruin kościoła podominikańskiego na Starym Mieście, w celu urządzenia w jego ocalałych pomieszczeniach pracowni i galerii sztuki. Pierwsza wystawa w Laboratorium Sztuki Galeria EL odbyła się w 1961 r. i prezentowała malarstwo Janusza Hankowskiego oraz rzeźby Gerarda Kwiatkowskiego.
Gerard Kwiatkowski był kierownikiem Galerii EL do 1974 r. Wykorzystując swoje związki z Zakładami Mechanicznymi Zamech w Elblągu, w 1965 r. podjął wraz z Marianem Boguszem inicjatywę zorganizowania Biennale Form Przestrzennych.
W latach 1972 – 1973 Gerard Kwiatkowski był współtwórcą pierwszego w Europie Środkowo – Wschodniej artystycznego zina „Notatnik Robotnika Sztuki”. W założeniu „Notatnik” był miejscem wymiany idei artystycznych i prezentacji postaw twórczych.
Gerard Kwiatkowski zgromadził w swojej kolekcji dzieła sztuki artystów współczesnych z całego świata, w tym z Polski. Jego zbiory liczą ponad dwa tysiące prac. Trwałe kontakty z Elblągiem i Galerią EL zaowocowały w 2011 r. przekazaniem Elblągowi przez Gerarda Kwiatkowskiego ponad 200 prac ze swojej kolekcji.
Gerard Kwiatkowski otrzymał wiele nagród i wyróżnień.
Honorowe Obywatelstwo zostało nadane uchwałą Nr V/86/2011 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 26 kwietnia 2011 r.