Zajęcia z przedszkolakami w Zespole Szkół nr 1

spotkanie

spotkanie - spotkanie


Mija już kolejny - 7 rok spotkań z przedszkolakami w Zespole Szkół nr 1 (Szkoła Podstawowa nr 11 i Gimnazjum nr 4) przy wspólnej zabawie i nauce jednocześnie. Systematycznie przez cały rok szkolny prowadzone są dla nich specjalne zajęcia  edukacyjno-sportowe.

Co roku staramy się naszą ofertę wzbogacać i uatrakcyjniać tak, aby nasi podopieczni  byli zadowoleni z faktu, że mogą do nas przychodzić i w tych zajęciach brać czynny udział.       

Również w tym roku szkolnym zaproponowaliśmy dzieciom udział w ciekawych zajęciach tematycznych prowadzonych przez nauczycieli szkoły podstawowej i gimnazjum, zajęciach plastycznych oraz muzycznych prowadzonych przez nauczycieli świetlicy szkolnej.
       
Kilkakrotnie dzieci uczestniczyły w zajęciach lekcyjnych w edukacji wczesnoszkolnej. Podczas takich zajęć czują się jak  „prawdziwi” uczniowie, odpowiadając na pytania nauczyciela (oczywiście przed tym podnosząc paluszek w górę). Bardzo im się to podoba.  
          
Przedszkolaki uczestniczyły  także w balu jaki jest organizowany w naszej szkole. W tym roku szkolnym  był to „Bal karnawałowy”. Królewny, królewicze, wróżki, policjanci, przeróżne zwierzęta oraz wojownicy z bajek bawili się zgodnie tańcząc i biorąc udział w wielu konkursach.     
        
Oprócz tego przedszkolaki miały okazję wziąć udział w bardzo interesujących następujących  zajęciach dla nich przeprowadzonych: Dawnych zabaw czar – gry i zabawy ze starszymi kolegami, Matematyczne łamigłówki – gry i zabawy matematyczne, Święta tuż, tuż … – ozdoby świąteczne, Tajemniczy świat przyrody – zajęcia przyrodnicze, „Bawimy się w uczniów” - zajęcia edukacyjne w klasie I SP,  Zajęcia badawcze z chemii – chemiczne doświadczenia, Język niemiecki w zabawie, „Językowe łamigłówki” – zajęcia logopedyczne, Baw się matematyką – zajęcia matematyczne, „Dziecięcy aerobic” – zajęcia ruchowe, Gry planszowe – „ To jest to”, Zabawy z gazetami – zajęcia ruchowe, „Z fizyką za pan brat” – doświadczenia fizyczne, Tęczowe zabawy z chustą Klanza, „Zima pędzlem malowana” – malowanie przy sztalugach, Spacer po szkole.
       
W maju został też zorganizowany konkurs muzyczny „Radosne piosenki”, który przygotowały i przeprowadziły nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej.
       
W tym roku szkolnym, tak jak w latach poprzednich, wszystkie zajęcia rozpoczęły się  spacerem po szkole, aby zapoznać maluchy z naszą placówką.
        
Dzieci bardzo chętnie spacerują, poznając różne miejsca w szkole. Później czują się w szkole swobodniej. Nauczyciele nauczania zintegrowanego potwierdzają , że te dzieci, które uczestniczą w zajęciach oferowanych przez szkołę czują się w szkole pewniej i swobodniej, a szkoła nie jest już taka straszna. W czasie „Drzwi Otwartych” podczas oprowadzania rodziców po szkole, próbują być nawet gospodarzami spotkania.     
     
Jak w latach poprzednich przedszkolaki uczestniczyły także w zajęciach sportowych, które odbywały się raz w tygodniu dla każdej grupy przedszkolnej. W czasie  tych zajęć  dzieci brały udział w grach i zabawach sportowych. Uczyły się się podstawowych elementów z zakresu minikoszykówki oraz poznały nowe formy aktywności ruchowej, co w dużym stopniu zaspakaja naturalną, zwiększoną potrzebę ruchu dzieci w tym wieku. Dominującym elementem tych zajęć są gry i zabawy ruchowe z wykorzystaniem piłek do minikoszykówki, ale także innego sprzętu sportowego np.: piłek do siatkówki i obręczy gimnastycznych. Aby zwiększyć atrakcyjność zajęć nauczyciele wprowadzają dodatkowe elementy z zakresu gimnastyki: pokonywanie zwinnościowych torów przeszkód czy ćwiczenia równoważne dające możliwość zwalczania swoich słabości. Uczestnictwo w tych zabawach wyzwala u dzieci inicjatywę i pomysłowość, pobudza ich wyobraźnię i ambicje. Podczas zajęć dzieci wprowadzane są w radosny nastrój poprzez wykonywanie nowych ćwiczeń, które wcześniej wydawały się "maluchom" niemożliwe do zrobienia.
   
Zajęcia sportowe na Orliku, czyli „ Olimpiada Przedszkolaków” zakończyły tegoroczne spotkania z przedszkolakami w naszej szkole. Bardzo licznie przybyły dzieci z dwóch zaprzyjaźnionych przedszkoli: „WIKI” i Przedszkola nr 24.
         
Dzieciaki bawiły się świetnie podczas konkursów sprawnościowych, jakie przygotowali dla nich nauczyciele wychowania fizycznego. Wszystkie konkurencje budziły wiele emocji, wyzwalały w dzieciach ducha walki i rywalizacji.
          
Oba przedszkola chciały być najlepsze. Piękna pogoda sprzyjała wspólnej zabawie, która przebiegała w bardzo wesołej atmosferze. Dzieci wesoło się  bawiły i wcale nie chciały opuszczać naszej szkoły. Na koniec zabawy przedszkolaki otrzymały drobne upominki w postaci szkolnych przyborów (bo od września to już  przecież uczniowie pierwszych klas).
        
Paniom wychowawczyniom natomiast zostały wręczone podziękowania dla przedszkoli za udział we wszystkich zajęciach, za współpracę i miłą atmosferę. Mamy nadzieję na dalszą współpracę już w przyszłym roku szkolnym.
Do zobaczenia we wrześniu!

Violetta Kotyńska - koordynator ds. współpracy z przedszkolami ZS nr 1

spotkanie

spotkanie - spotkanie

spotkanie

spotkanie - spotkanie