Elbląska edukacja przeciw uzależnieniom

stop dopalaczom

stop dopalaczom - stop dopalaczom

W roku szkolnym 2015/2016 Departament Edukacji Sportu i Turystyki - Referat Edukacji kontynuuje akcję profilaktyczną „Elbląska edukacja przeciw uzależnieniom” realizowaną w elbląskich gimnazjach.
Celem podejmowanych działań jest zapobieganie problemom i zachowaniom problemowym wśród młodzieży gimnazjalnej, w tym głównie przeciwdziałaniu zażywaniu substancji psychoaktywnych przez uczniów oraz szeroką profilaktykę uzależnień w tym między innymi: zażywania narkotyków, dopalaczy, tabletek czy picia alkoholu.
Działania skierowane są do wszystkich uczniów uczęszczających do klas trzecich dziesięciu elbląskich gimnazjów.
Wspólnie z partnerami – Teatrem im. A. Sewruka w Elblągu organizowany jest cykl spektakli profilaktycznych pt. „My dzieci z dworca ZOO”. Po każdym spektaklu nadkomisarz Marek Cieślak z Wydziału Prewencji Kryminalnej i Wykroczeń KMP w Elblągu oraz Marek Jarosz -Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu przeprowadzą pogadanki, zaprezentują aspekty prawne i medyczne wraz z konsekwencjami zażywania dopalaczy i narkotyków. Wychowawcy i pedagodzy w ramach godzin wychowawczych przeprowadzą cykl warsztatów i pogadanek z zakresu profilaktyki uzależnień takich jak alkoholizm, narkomania, lekomania, nikotynizm.
W ramach podejmowanych działań młodzież zostanie objęta profesjonalną opieką, która zapewni im prawidłowe i bezpieczne uczestnictwo w procesie kształcenia i wychowania.
Dynamicznie zmieniająca się sytuacja, gwałtownie wzrastająca ilość zatruć w Polsce dopalaczamii czy narkotykami, utwierdzają nas w przekonaniu o konieczności realizacji szerokiej profilaktyki. Podejmowane działania są odpowiedzią na oczekiwania wychowawców, nauczycieli, dyrektorów gimnazjów, rodziców, władz miejskich, którzy dostrzegają wagę problemu. W lipcu władze Elbląga zakupiły także trzy specjalistyczne walizki, które mają pomóc w działaniach profilaktycznych, przeciwdziałających używaniu narkotyków i dopalaczy. Sprzęt znajduje się na wyposażeniu elbląskiej policji. — Wyposażenie walizek będzie wykorzystywane w pracy z młodzieżą, ale także z nauczycielami, pedagogami i rodzicami.


Dopalacze. Gdzie szukać pomocy? Najważniejsze numery telefonów.
 
800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 20:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz.
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.
112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.