Miejskie obchody Narodowego Czytania

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie - Narodowe Czytanie

Po raz dziesiąty akcja Narodowego Czytania połączyła społeczność placówek oświatowych naszego miasta i dała wyraz przywiązania do ojczystego języka i literatury. Była to również okazja do zaakcentowania niezastąpionej roli czytelnictwa w procesie wewnętrznego rozwoju każdego, kto po książkę sięga.

Gospodarzami spotkania byli: Prezydent Miasta Elbląg Witold Wróblewski oraz Dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego. W imieniu Prezydenta Miasta zgromadzonych gości przywitała Dyrektor Departamentu Edukacji Pani Małgorzata Sowicka, a następnie – w towarzystwie Pani Iwony Zapolskiej – wprowadziła słuchaczy w tematykę tegorocznej lektury.

Narodowe Czytanie -  w tym roku celebrowane 4 września - jest wydarzeniem zainaugurowanym w dwa tysiące dwunastym roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Bronisława Komorowskiego, a następnie kontynuowanym przez Prezydenta Andrzeja Dudę. W tym roku Prezydent wybrał do czytania utwór Gabrieli Zapolskiej ,,Moralność pani Dulskiej”. Argumentował to tym, że znajdziemy w nim „uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło.”

W odpowiedzi na zaproszenie do wspólnego czytania dramatu Zapolskiej do liceum przy ulicy Pocztowej przybyli przedstawiciele aż 22 elbląskich szkół:

1.    Zespół Szkół i Placówek Sportowych
2.    Szkoła Podstawowa nr 15
3.    Szkoła Podstawowa nr 9
4.    Szkoła Podstawowa nr 4
5.    Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących
6.    Szkoła Podstawowa nr 16
7.    Szkoła Podstawowa nr 6
8.    Zespół Szkół Gospodarczych
9.    Szkoła Podstawowa nr 14
10.    Szkoła Podstawowa nr 19
11.    Szkoła Podstawowa nr 1
12.    Zespół Szkół Technicznych
13.    II Liceum Ogólnokształcące
14.    Szkoła Podstawowa nr 18
15.    Szkoła Podstawowa nr 23
16.    Szkoła Podstawowa nr 12
17.    Zespół Szkół Zawodowych nr 1
18.    Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług
19.    Szkoła Podstawowa nr 21
20.    Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych
21.    Szkoła Podstawowa nr 25
22.    III Liceum Ogólnokształcące

Swoje umiejętności sceniczne, aktorskie i recytatorskie prezentowali zarówno uczniowie, jak i przedstawiciele dyrekcji oraz kadry pedagogicznej z przybyłych szkół.

Urozmaiceniem uroczystości było krótkie przedstawienie teatralne – w wykonaniu uczniów I LO - bazujące na treści „Moralności pani Dulskiej” oraz prezentacja multimedialna na temat idei „Narodowego Czytania”, jak i tegorocznej lektury.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia wystawy plakatów poświęconych teatralnym inscenizacjom innych polskich komedii oraz sposobność do podstemplowania egzemplarzy „Moralności pani Dulskiej” pamiątkową pieczęcią przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

Sobotniemu świętu literatury polskiej towarzyszył także happening uliczny z udziałem uczniów I LO, którzy - w przestrzeni Starego Miasta – odczytywali na głos tekst „tragifarsy kołtuńskiej” spontanicznie zapraszając do tego również chętnych elblążan.

Kostiumy i rekwizyty, tworzące piękną oprawę uroczystości, organizatorzy zawdzięczają: Teatrowi im. A. Sewruka w Elblągu, Stowarzyszeniu „Oleśno. Wieś z pomysłem” oraz Fundacji „KERIN” działającej przy Bractwie Rycerskim „KERIN” w Subkowych. Wystawę wypożyczono z Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie - Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie - Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie - Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie - Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie - Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie - Narodowe Czytanie