Święto Patrona Juliuszki 2020 w I LO w Elblągu

14 lutego

14 lutego - 14 lutego

Tradycyjnie 14 lutego obchodzono w elbląskim Słowaku Dzień Patrona Szkoły. Tego dnia minęło 61 lat od nadania I Liceum Ogólnokształcącemu imienia Juliusza Słowackiego. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, której mottem była parafraza Hymnu Szkoły „Jednak zostanie po nas ta siła fatalna…”

Tegoroczna uroczystość Juliuszkowa odbyła się po raz jedenasty w dniu Walentynkowym, co dodatkowo nadało świętu szkolnemu szczególną oprawę w wystroju korytarzy. Poetycki nastrój potęgował też konkurs walentynkowy, którego tematyka wiązała się z romantycznym doznaniem miłości.

Głównym wydarzeniem Juliuszkowym była akademia przygotowana przez panią Adriannę Adamek-Świechowską. Tradycją szkoły jest spotkanie, na którym przypomina się utwory patrona i idee, które im przyświecały.

Tradycją Święta Patrona jest również nagrodzenie laureatów konkursów czytelniczych. W tym roku miano „Zaczytanego Juliusza” otrzymał uczeń klasy 1j – Wiktor Orzechowski za największą aktywność w zakresie czytelnictwa. Wyróżniono również klasę 3e, która w rankingu wypożyczeń bibliotecznych zajęła I miejsce.

Akademia, w której wystąpili uczniowie klas 1g, 1h, i 2e została zaprezentowana trzykrotnie dla poszczególnych grup uczniów klas pierwszych i drugich. Rozpoczęła się chóralnym wykonaniem Hymnu Szkoły przez grupę z klasy 2e – „Testamentu mojego” Juliusza Słowackiego do muzyki Krzysztofa Domagały.

Główną  częścią uroczystości była inscenizacja fragmentu „Balladyny” Juliusza Słowackiego” – „Balladyna – czyli maliny i zbrodnia”. O wyborze utworu zdecydował fakt, iż pozycja ta stała się tegoroczną lekturą Narodowego Czytania, akcji popularyzującej czytelnictwo klasyki polskiej. Przedstawienie „Balladyny” zainaugurowało promocję lektury wskazanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jako książki akcji Narodowego Czytania w 2020 r.

Grono ochotników z klasy 1g i 1 h ożywiło bajeczny świat nadgoplański z okresu przed rządami króla Popiela. W pierwszoplanowe postacie wcielili się Jowita Lędzińska jako Balladyna, Magda Rodziewicz jako Alina, Mateusz Kłosiński jako Kirkor, Maja Adamek jako Goplana, Wiktoria Dobies jako Matka, Michał Tworek jako Chochlik, Patrycja Modrzewska jako Skierka. Bohaterów epizodycznych odegrali Ida Nisiewicz jako Sługa, Wioletta Melczak jako Drzewo, Anastazja Cepil jako Nimfa Śmierci. Nad dźwiękowym światem inscenizacji czuwała Zofia Sapińska.

Konferansjerami uroczystości byli: Karolina Głażewska i Antoni Frąckiewicz z 2e. To im przypadło w udziale wygłosić ponadczasowe przesłania fantastycznego dramatu „Balladyna” i zachęcić do czytania również innych utworów Patrona, odnajdywania w nich uniwersalnych wartości i wskazówek na temat niezmiennej od wieków natury ludzkiej.

Tekst i zdjęcia: Adrianna Adamek-Świechowska

14 lutego

14 lutego - 14 lutego

14 lutego

14 lutego - 14 lutego

14 lutego

14 lutego - 14 lutego

14 lutego

14 lutego - 14 lutego

14 lutego

14 lutego - 14 lutego

14 lutego

14 lutego - 14 lutego

14 lutego

14 lutego - 14 lutego