Z Kulturą do ucznia w 1 LO

wystawa

wystawa - wystawa

Od kilku lat w elbląskim I LO doskonale sprawdza się prosta metoda zachęcania młodych ludzi do uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych - to kultura „przybywa” do odbiorcy. Uczniowie oglądają – prezentowane na korytarzach szkolnych – wystawy poświęcone fotografii prasowej, czy też ekspozycje z zakresu geologii, astronomii i historii.

Najnowszą propozycją skierowaną do młodzieży jest wystawa zatytułowana „Piłsudski w karykaturze” (przygotowana przez Muzeum Historii Kielc), która prezentuje twórcę Legionów, męża stanu i jedną z najważniejszych postaci II RP, jak i najważniejsze wydarzenia z tego okresu. Wszystkie pokazane karykatury ukazały się jeszcze za życia Piłsudskiego.

Na wystawę składa się blisko 100 karykatur i rysunków pochodzących z – popularnych w okresie dwudziestolecia międzywojennego - czasopism, takich jak: „Cyrulik Warszawski”, „Wróble na dachu” i „Muchy”.

Autorami rysunków są przedwojenni karykaturzyści, między innymi Zdzisław Czermański (wykonany przez niego cykl karykatur, Marszałek sam kazał porozwieszać na ścianach wnętrz Belwederu), Gustaw Rogulski i Zygmunt Skwirczyński. Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Karykatury imienia Eryka Lipińskiego oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego
w Sulejówku.

Dlaczego Piłsudski był tak „wdzięcznym obiektem” do karykaturowania? Jego decyzje, a przede wszystkim sposoby egzekwowania ich realizacji, budziły wiele wątpliwości. Charyzmatyczna i wyrazista osobowość Marszałka również stanowiła nieustające źródło inspiracji dla satyryków.

„Jeżeli, dzięki tego typu przedsięwzięciom, absolwenci elbląskiego „Słowaka” staną się bardziej wrażliwymi i świadomymi odbiorcami kultury, to będzie to dla nas najpiękniejsza nagroda za trud włożony w organizację takich wydarzeń” – mówi dyrektor placówki p. Marzena Bielecka.

Małgorzata Krasowska (I LO)

wystawa

wystawa - wystawa

wystawa

wystawa - wystawa

wystawa

wystawa - wystawa