Gdynia - "Okno Niepodległej..." - koniec projektu w "Dwunastce"

projekt

projekt - projekt

Wiosna to czas podsumowań, dlatego można powiedzieć, że z okazji stuletniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która przypadła na jesień 2018r. Szkoła Podstawowa nr 12 w Elblągu realizowała liczne zadania i projekty z tym związane, co miało na celu przyswoić uczniom wiedzę na temat historii ich kraju. Wśród takich wyzwań znalazł się projekt „Okno niepodległej Polski na świat…. Z Elbląga do Gdyni”. W zadaniu wzięły udział klasy 4e i 5a, a jego zakończenie miało miejsce przed feriami zimowymi. Choć Gdynia to piękne i nowoczesne miasto, ma historyczne miejsca. Te zaś były przedmiotem wizyty naszych uczniów, a wśród nich znalazły się: Dar Pomorza, Błyskawica, a także liczne muzea.

-Jakie zadania zrealizowaliście, by przybliżyć uczniom historię Polski?

Beata Anna Dziemidowicz, wychowawczyni klasy 4e:
W październiku 2018r. wzięliśmy udział w wykładach, referatach, prezentacjach, warsztatach i oglądaniu filmów edukacyjnych na temat: „Droga do niepodległości” oraz „Sen o niepodległej- wielka wizja modernizacyjna”. Nauczyciele historii zorganizowali wykłady przestawiające rys historyczny dojścia Polski do odzyskania niepodległości, o sylwetkach wielkich Polaków tamtego okresu: ojców niepodległej- R. Dmowskiego, I. Paderewskiego, W. Witosa. I. Daszyńskiego, W. Korfantego, architektów Polskiego Państwa Podziemnego oraz legendarnej postaci Marszałka J. Piłsudskiego. To były niezwykłe i ciekawe dla dzieci spotkania z naszymi patriotami.

Matusz Paradowski, wychowawca klasy 5a: Odbyliśmy wycieczkę do Gdyni, której celem było: „Na własne oczy”- zobaczyć okno Polski na świat. Nasi wychowankowie zwiedzili Muzeum Miasta Gdyni, port oraz żaglowiec „Dar Pomorza” i niszczyciel „ORP Błyskawica”. W Muzeach Miasta Gdynia i na statkach dzieci wzięły udział w wykładach, warsztatach i lekcjach muzealnych, zostały oprowadzone po wystawach stałych i wystawach czasowych. Bardzo im się to podobało i nie nudziły się ani chwili. Nigdy nie widziały naszych pływających zabytków w tak dobrej formie, co mogło im pozwolić na wyobrażenie sobie ich potencjałów w czasach ich świetności.

- Jakie masz wrażenia z wyjazdu do portu Gdynia?

Nadia, klasa 4e: Ogromnie mi się podobały okręty wojenne, zwłaszcza Błyskawica i statki portowe.To piękne, że mamy morze i możemy pływać w świat. Nie zapomnę systemu porozumiewania się na okręcie Błyskawica- przez rurki, co działa na poziomie kilku pięter.

Aleksander, klasa 5a: Na mnie zrobiła wrażenie maszynownia okrętu Błyskawica. Widzieliśmy też torpedy, miny, pociski i działa armatnie. Dowiedzieliśmy się, że nasz niszczyciel został nazwany „szczęśliwym statkiem”, bo gdy podczas II wojny światowej inne okręty tonęły, on unikał ciosów i sam kontratakował, a liczba zabitych na nim to nawet nie pięć osób… Poza tym jest to najstarszy zachowany w takim stanie do dziś torpedowiec na świecie.

Projekt „Okno Niepodległej” był wyrazem aktywnego uczestnictwa SP 12 w Elblągu w obchodach Święta Niepodległości w sposób niekonwencjonalny i budzący zainteresowanie wśród młodego pokolenia. To jeden z pomysłów na popularyzację największych osiągnięć historycznych naszego kraju, a także na rozbudzenie dumy i ciekawości zainteresowań młodego człowieka historią Polski, wiedzy o społeczeństwie, a także wiedzy geopolitycznej. To wyraz uczestnictwa w naocznym stwierdzeniu faktów przez uczniów, a to najlepszy pomysł na poznawanie historii. Wyobrażenia dzieci po odbytych lekcjach w Gdyni zostały potwierdzone, a historia jest dla młodzieży o tyle piękniejsza, o ile da się jej dotknąć- tak jak to można było zrobić w Gdyni. Te unikalne miejsca, muzea i statki mogą dziś imponować i pokazywać jak bogata była przeszłość naszego kraju. Uczniowie mogli to skonfrontować bezpośrednio z kadrą obsługi statków i muzeów, a także ocenić jak wyglądała historia w porównaniu z rzeczywistością. A ta ocena wypadła w oczach uczniów na medal! … jak ten Złoty Krzyż Virtuti Militari z 1987r. lub Medal Pro Memoria z 2012r. przyznane ORP Błyskawica za zasługi dla Ojczyzny.
 
                                    
Dorota Radomska
Rzecznik prasowy SP 12    

projekt

projekt - projekt

projekt

projekt - projekt

projekt

projekt - projekt