Wojna w obiektywie Macieja Moskwy – niecodzienne spotkanie w I LO

spotkanie

spotkanie - spotkanie

Fotoreporter Maciej Moskwa (Testigo Documentary) pokazał uczniom Zespołu Szkół Ogólnokształcących swój krótki film i zdjęcia zrobione kilka lat temu w Syrii. Opowiadał o doświadczeniach wyniesionych z trudnych wypraw w rejony objęte konfliktami zbrojnymi: ludzkich dramatach, dziecięcych marzeniach o normalności, strachu i życzliwości, z którą spotykał się pośród Syryjczyków.

Było prawdziwie, mądrze i refleksyjnie. Zdjęcia, i osobisty komentarz fotografa, przemawiały do uczniów zdecydowanie bardziej niż niejeden podręcznik, czy medialny przekaz. Młodzi ludzie byli poruszeni tym, co usłyszeli i zobaczyli.
Jedno jest pewne – to spotkanie stało się dla jego uczestników inspiracją do głębszych przemyśleń nad tragiczną powtarzalnością historii ludzkości, a zwłaszcza konfliktów wojennych; nad koniecznością weryfikowania medialnych komunikatów oraz absurdem stereotypizacji.

Inicjatorem wizyty fotoreportera w szkole (13.02.) było Biuro BZWBK Press Foto.

Maciej Moskwa – założyciel kolektywu dokumentalistów Testigo Documentary; współautor książki „SURA” (Wydawnictwo Prześwit) opowiadającej o wojnie i rewolucji syryjskiej; laureat prestiżowych konkursów fotograficznych

Małgorzata Krasowska

spotkanie

spotkanie - spotkanie