Katedra św. Mikołaja

KATEDRA ŚW. MIKOŁAJA

KATEDRA ŚW. MIKOŁAJA - KATEDRA ŚW. MIKOŁAJA
Katedra pw. Św. Mikołaja to jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Elblągu. W surowym, gotyckim wnętrzu kościoła można doświadczyć tchnienia przeszłości. Jest to świątynia trzynawowa, halowa z dwuprzęsłowym prezbiterium. Na przestrzeni wieków była ona kilkakrotnie przebudowywana m.in. po wielkim pożarze, który wybuchł w kwietniu 1777 roku w następstwie uderzenia piorunu a także po zniszczeniach, spowodowanych działaniami wojennymi w lutym 1945 roku.
Do ciekawszych zabytków, które oglądać można we wnętrzu monumentalnej budowli należy m.in. brązowa chrzcielnica pochodząca z 1387 roku a wykonana przez mistrza Bernhausera i ołtarze ufundowane przez cechy elbląskich rzemieślników: flisaków wiślanych, słodowników, czeladników szewskich. Jest także figura patrona diecezji elbląskiej świętego Wojciecha.
Świątynia jest zarazem Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego, w każdy piątek miesiąca Relikwie odbierają cześć podczas nabożeństwa, a na co dzień relikwiarz Krzyża Świętego znajduje się w pięknej gotyckiej niszy po prawej stronie głównego ołtarza.
Obok katedry znajduje się pomnik Jana Pawła II. Został on ufundowany w celu uczczenia wizyty papieża w Elblągu, jaka miała miejsce w 1999 roku i zgromadziła, na mszy św. celebrowanej na płycie lotniska ok. 300 tysięcy wiernych.
Na uwagę zasługuje także Ścieżka Kościelna. Jest to niezwykły zabytek architektoniczny Elbląga. Stanowi go wąskie przejście między domami, łączące ulice Wigilijną i Mostową. W przeszłości ten szlak pieszy był dłuższy. Prowadził ze Starego Miasta do bramy dawnego kościoła Dominikanów.