Nagrody i stypendia trafią do ludzi kultury

elbląskie nagrody kulturalne
Wspierają ludzi kultury i sztuki, obejmują swym mecenatem rozwój młodych, utalentowanych elblążan, są również formą uznania artystów, twórców i animatorów, którzy tworzą swe projekty indywidualnie, jak i instytucjonalnie. Mowa o Elbląskich Nagrodach Kulturalnych przyznawanych przez Prezydenta Elbląga. Właśnie poznaliśmy laureatów tych wyróżnień, które w najbliższym czasie zostaną wręczone podczas uroczystej gali. Tymczasem zachęcamy do bliższego zapoznania się z laureatami i ich osiągnięciami. 

  • NAGRODA WYDARZENIE ROKU

Nagroda „Wydarzenie Roku” przyznawana jest elbląskim twórcom, autorom, organizatorom najlepszego wydarzenia kulturalnego minionego roku. Wydarzenia kulturalne muszą odbywać się na terenie Elbląga lub być związane z miastem Elbląg. W tej kategorii rozpatrywano trzy wnioski, spośród których najlepszym okazała się:

Wystawa „Elbląg reconditus” - Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Rok 2014 był dla elbląskich muzealników wyjątkowy. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w ubiegłym roku świętowało swoje 150.lecie, będąc  najstarszą tego rodzaju placówką w województwie warmińsko-mazurskim. Ukończyło, ważny dla rozwoju instytucji, projekt „Muzea ponad granicami”, realizowany wspólnie z kaliningradzkim partnerem Muzeum „Brama Frydlandzka".  Dzięki otrzymanemu grantowi został kompleksowo zmodernizowany budynek Podzamcza oraz dziedziniec,  powstały nowoczesne sale ekspozycyjne, pojawiły się w muzeum najnowszej generacji multimedia, pracownie archeologiczne oraz zaplecze magazynowe.
Rok 2014 przyniósł także unikatową wystawę „Elbląg reconditus”, która jest nowatorską próbą opowiedzenia dziejów miasta. Punktem wyjściowym ekspozycji są zniszczenia, jakich Elbląg doznał w wyniku drugiej wojny światowej. Na tym tle prezentowane są bogate zbiory muzeum, pokazujące barwną historię naszego miasta. Wystawa nie tylko w interesujący sposób prezentuje obiekty muzealne i informacje o dziejach Elbląga. Jest także ukierunkowana na wywoływanie emocji. Ważnym komponentem ekspozycji są efekty dźwiękowe, specjalnie przetworzone fragmenty utworów muzycznych i rozmów nieustannie towarzyszące zwiedzającemu, fragmenty „księgi”  wpisanej w plansze graficzne oraz  specjalnie wkomponowana „trasa” zwiedzania dla małych dzieci. „Elbląg reconditus” w efekcie jest okazją nie tylko do zdobycia nowej wiedzy, podanej w bardzo atrakcyjny sposób, ale też wywołuje liczne wzruszenia i refleksje.
Ważnym elementem wystawy stałej „Elbląg reconditus” jest  film holograficzny „Historie ponad granicami”. Spaja on wszystkie zbiory oraz ukazuje najważniejsze wydarzenia w dziejach regionu. Film stworzony przez elbląskich muzealników, wykorzystujący najnowsze technologie, jest unikatem, nie tylko w skali kraju, ale i Europy. To nowatorskie przedsięwzięcie prezentuje dzieje Elbląga i Kaliningradu w kontekście kluczowych wydarzeń w historii Europy. Produkcja prezentuje przeszłość w trójwymiarowym, realistycznym obrazie, z dbałością o wszelkie detale.  Film jest opowieścią ponadkulturową, niemal pozbawioną słów, opierającą się na skojarzeniach, symbolach i datach.


  • NAGRODA KREATOR KULTURY

Prezydent Miasta Elbląg przyznaje Nagrodę „Kreator Kultury” animatorom życia kulturalnego i osobom, które poprzez swoją działalność kształtują wizerunek miasta i przyczyniają się do utrzymania Elbląga na mapie kulturalnej kraju. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz  promocji kulturalnej Elbląga w kraju i za granicą. W tegorocznej edycji do Urzędu Miejskiego trafiło pięć kandydatur do Nagrody Kreator Kultury.  Spośród nich wyłoniono następujących laureatów:

Waldemar Cichoń
Jest jednym z najciekawszych elbląskich artystów plastyków, rozpoznawalnych nie tylko w kraju ale i za granicą. Zarówno w twórczości i życiu prywatnym, pozostaje nonkonformistą, wiernym swoim przekonaniom i zasadom. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych, muzealnych i państwowych.
Waldemar Cichoń jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku Wydziału Rzeźby u prof. Franciszka Duszeńki. W 1997 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku obronił pracę doktorską.
To rzeźbiarz pracujący w drewnie, kamieniu, ceramice, brązie. Realizujący prace w różnej skali, od plakiet i statuetek począwszy, rzeźb gabinetowych i wystawienniczych, po projekty monumentalne. Podejmował się także działań w zakresie instalacji i rzeźby w śniegu, za co wielokrotnie otrzymywał nagrody i wyróżnienia w międzynarodowych konkursach (Rovaniemi – 1986 Nagroda Honorowa i w 1990, Milwaukee 1987 i w 1988 – II nagroda, Calgary –1988, 1989 Quebec – III Nagroda , 1992 – Lulea w Szwecji). Uczestnik wielu wystaw indywidualnych organizowanych w kraju i za granicą.  Odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Laureat Grand Prix na IV Biennale Sztuki Gdańskiej (BWA Sopot 1980), I Nagrody na Salonie Elbląskim w 1995, I Nagrody w dziale rzeźby na II Olsztyńskim Biennale Plastyki w 2001 r. oraz konkursu „Człowiek bez barier” w 2007 r. Stypendysta Prezydenta Elbląga.
Waldemar Cichoń był organizatorem i komisarzem Ogólnopolskich Plenerów ceramicznych i wystaw poplenerowych w Kadynach. W latach 80. był inicjatorem i komisarzem ogólnopolskich plenerów rzeźbiarskich INGERENCJE, gdzie wykorzystywano drewniane formy odlewnicze w przestrzeni publicznej Elbląga. Przez wiele lat zasilał skład rady artystycznej przy Centrum Sztuki Galeria EL.
W 2015 roku artysta obchodzi jubileusz 35-lecia pracy twórczej.

Elbląska Orkiestra Kameralna
Elbląska Orkiestra Kameralna jest artystyczną wizytówką naszego miasta. Różnorodny, bogaty i wartościowy program, występy znakomitych solistów i dyrygentów, wysoko cenione walory artystyczne i edukacyjne prezentowanych koncertów w sposób bezdyskusyjny wzbogacają obraz Elbląga i regionu.
Muzykami orkiestry są młodzi i utalentowani absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej, w dużej części zaczynający edukację w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Kunszt kameralistów jest znany w kraju i za granicą. Od dwóch lat szefem artystycznym jest wybitny dyrygent Marek Moś. Soliści i dyrygenci współpracujący z orkiestrą to artyści uznani w Polsce oraz poza jej granicami, m.in.: Jerzy Maksymiuk, Marek Moś, Kai Bumann, Michał Nesterowicz, José Maria Florêncio, Massimiliano Caldi, Soyoung Yoon, Agata Szymczewska, Piotr Pławner, Erzhan Kulibaev, Łukasz Długosz. Repertuar Elbląskiej Orkiestry Kameralnej obejmuje utwory klasyczne, romantyczne i współczesne, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej.
Wszechstronność muzyków pozwala realizować koncerty również spoza obszaru muzyki klasycznej. Elbląska Orkiestra Kameralna znana jest ze współpracy z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, takimi jak: Krzesimir Dębski, Leszek Możdżer, Motion Trio, Atom String Quartet, Grzegorz Turnau, Dorota i Henryk Miśkiewicz, Jagodziński Trio oraz grupa Raz Dwa Trzy. Zespół angażowany był przy realizacji wielu wydarzeń muzycznych, m.in. w 22. edycję Festiwalu Muzyki Klasycznej w Azkoitii (Hiszpania), Festiwalu Muzyki Klasycznej w San Sebastian (Hiszpania), obchodach 70. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim w Berlinie oraz dwóch prawykonaniach  kompozycji „Muzyka Form Przestrzennych” Cezarego Duchnowskiego, a także utworze pt. „Preludium i Fuga na orkiestrę smyczkową” dedykowanym orkiestrze przez Leszka Możdżera.  
W 2014 r. wielkim sukcesem zakończył się zorganizowany przez Elbląską Orkiestrę Kameralną Festiwal „Muzyka polska na Żuławach”. Jego niekwestionowanym atutem był repertuar – wielkie dzieła polskiej kameralistyki inspirowane rodzimym folklorem, zaprezentowane w pięknych wnętrzach gotyckich kościołów zlokalizowanych w naszym regionie.  
Elbląska orkiestra z powodzeniem prowadzi działania z zakresu edukacji muzycznej dzieci i młodzieży, kształcąc młodych melomanów.  


  • NAGRODA ARTYSTYCZNA PREZYDENTA ELBLĄGA

Prezydent Elbląga przyznaje Nagrodę Artystyczną młodym twórcom, zamieszkującym lub działającym na terenie Elbląga za wybitne osiągnięcia artystyczne, podejmującym działania o wysokich walorach artystycznych. Nagroda przyznawana jest osobom, które nie ukończyły w roku składania wniosku 35 lat.  W tegorocznej edycji złożono 4 wnioski. Nagrodą wyróżniono Macieja Głowińskiego.

Maciej Głowiński
To trzydziestoletni elblążanin, twórca filmów dokumentalnych i eksperymentalnych. Jest reżyserem, scenarzystą i producentem własnych form filmowych. Z zawodu filmowiec, dziennikarz i fotograf. Ukończył m.in. Akademię Filmu i Telewizji w Warszawie, Wyższą Szkołę Komunikacji, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie.  Jego osiągnięcia artystyczne składają się na długą listę sukcesów. Jego ostatni film „Rybaczymy”  – realizowany w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląg - w 2014 r. został nominowany do nagrody Silver Eye Award w Czechach w kategorii filmów średniometrażowych, otrzymał Nagrodę Publiczności Gdańsk DocFilm Festival „Godność i Praca", Nagrodę - Złota Framuga Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Drzwi” w Gliwicach, Nagrodę Specjalną FAMA 2014 w Świnoujściu. Z kolei poprzedni film Macieja Głowińskiego „Do dna” zdobył ponad 30 nagród na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych. W artystycznym i zawodowym dorobku tego młodego twórcy znajdziemy także filmy: „Arcy K. Morderca” z 2008 r., „Miły głos” z 2003 r., „Dusza archeologa” z 2001 r., a także scenariusze do filmów. Głowiński brał udział przy realizacji takich teledysków jak Łąki Łan, Margaret, Jazzpospolita oraz Sounds Like The End of The World, Plug&Play.
Obecnie Maciej Głowiński pracuje nad filmem dokumentalnym pt. „Gigant”, opowiadającym historię Zdzisława Korbeckiego, który pod koniec lat 60. skonstruował najmniejszy motocykl świata - nazywany „Gigantem”. Oferty odkupienia składały Panu Korbeckiemu firmy takie jak Honda, czy BMW, jednak PRL-owski rząd zagroził bohaterowi filmu i jego rodzinie więzieniem. Film „Gigant” jest połączeniem filmu dokumentalnego, animacji i archiwalnych zdjęć.


  • STYPENDIA ARTYSTYCZNE MIASTA ELBLĄG

Stypendia artystyczne są przyznawane przez Prezydenta Elbląga raz w roku, na realizację działań związanych z rozwojem artystycznym stypendystów. O stypendia ubiegać się mogą laureaci ogólnopolskich lub międzynarodowych konkursów, przeglądów, festiwali w dziedzinie twórczości artystycznej, uczniowie/ studenci/ absolwenci, którzy wykażą się osiągnięciami artystycznymi w minionym roku.
W tym roku o stypendia wnioskowało 20 osób. Głównym kryterium wyboru laureatów przez Kapitułę, a następne Prezydenta Elbląga, były osiągnięcia młodych instrumentalistów, plastyków, uczniów i studentów szkół artystycznych. Dofinansowanie działań artystycznych otrzymały osoby, które mogły pochwalić się zdobytymi w 2014 r. nagrodami i licznymi sukcesami  w dziedzinie kultury i sztuki.

W gronie stypendystów znaleźli się: Samira Arrami, Damian Bojanowski, Alicja Bzura, Dariusz Gatza, Jakub Grzelachowski, Oliwia Ingielewicz, Adrian Jacak, Maja Kadłubowska, Adrianna Leszczyńska, Martyna Matysiak, Karolina Nowotczyńska, Natalia Sobczak, Karol Sokołowski, Małgorzata Wójcik.

Kwota wydatkowana na nagrody wyniosła 9 000 zł, w tym znalazły się dwie nagrody honorowe. Na dofinansowanie działań artystycznych w ramach Stypendiów Artystycznych przeznaczono 15 100 zł.  • STYPENDIA KULTURALNE MIASTA ELBLĄG

Osobną kategorię do Elbląskich Nagród Kulturalnych stanowią Stypendia Kulturalne Miasta Elbląg. To program adresowany do artystów, profesjonalnych i niezawodowych twórców, którzy planują realizację przedsięwzięcia kulturalnego. Spośród 10 wniosków wyłoniono 4 najlepsze. Stypendium Kulturalne otrzymały następujące osoby:

Waldemar Cichoń na dofinansowanie wydania monografii „Waldemar Cichoń – lucky looser” (5.500,00 zł)
Waldemar Cichoń - artysta, rzeźbiarz,  rozpoznawalny nie tylko w kraju ale i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych, muzealnych i państwowych. Na swoim artystycznym koncie posiada wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz odznaczeń, i nagród.

Tomasz Gliniecki na wydanie książki „Walki o Elbląg styczeń – luty 1945” (3.000,00 zł)
Historyk, pedagog, przez lata związany z mediami - były redaktor naczelny "Gazety Olsztyńskiej" i "Dziennika Elbląskiego", dziś kierownik działu Edukacji i promocji Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Specjalizuje się w historii I i II wojny światowej - głównie Niemcy i Związek Sowiecki, historią regionalna Warmii i Mazur (Prus Wschodnich). „Walki o Elbląg styczeń – luty 1945” będzie kolejną pozycją w dorobku autora poświęconą historii Elbląga.

Agnieszka Pietrzyk na napisanie książki sensacyjno - kryminalnej z akcją w Elblągu (3.000,00 zł)
Elbląska pisarka, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa; autorka cieszących się dużą popularnością książek „Obejrzyj się królu”, „Pałac tajemnic”, „Urlop nad morzem”.

Grażyna Wosińska na wydanie książki „Zbrodnia czy wyrok na zdrajcy” ( 3.000,00 zł)
Grażyna Wosińska – dziennikarka, autorka szeregu artykułów popularnonaukowych, przez wiele lat zajmowała się tzw. Sprawą Elbląską i to jej poświęciła wydaną w ubiegłym roku książkę pt. „Pożar i szpiedzy".