Betlejemskie Światło już w Elblągu

światło
Dzisiaj popołudniu reprezentacja elbląskiego hufca wzięła udział w przekazaniu betlejemskiego ognia, które odbyło się na dziedzińcu olsztyńskiego zamku. Organizatorem uroczystości była Komenda Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej. Betlejemskie Światło Pokoju to symbol miłości, zrozumienia ludzi i narodów. BŚP zorganizowało Austriackie Radio i Telewizja (ORF) po raz pierwszy w 1986 roku, jako część działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych, potrzebujących. Rok później patronat nad wydarzeniem objęli austriaccy skauci, którzy roznosili ogień do szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Świąt Bożego Narodzenia do każdego dotarł symbol pokoju, braterstwa, miłości.

Moment odpalania Światła z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem jest niesamowity. Co roku działająca charytatywnie dziewczynka i chłopiec, wybrani przez ORF, odbierają BŚP z groty. Betlejem leży na terytorium Autonomii Palestyńskiej, która jest uwikłana w konflikty polityczne z Izraelem, jednak na czas uroczystości odpalania Światła zawieszone są działania militarne.

Dziś reprezentacja naszego hufca odebrała na terenie zamku olsztyńskiego z rąk komendanta Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej, hm. Jakuba Ziętego.

Komenda Hufca zaprasza na przekazanie światła do rąk elblążan. Uroczystość odbędzie się w poniedziałek (22 grudnia) o godz. 13.00 na Podzamczu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Proszę o zabranie ze sobą lampionów (najlepiej znicze).

Niech motto tegorocznej drogi Betlejemskiego Ognia – Pokój jest w nas! - towarzyszy nam w czasie obchodów Świąt Bożego Narodzenia oraz przyszłym 2015 roku.

Przy okazji w imieniu zuchów, harcerzy, instruktorów elbląskiego hufca życzę Państwu wszystkiego dobrego na święta oraz Nowy Rok.

hm. Ewelina Dżugan, komendant Hufca Elbląg ZHP


Z harcerskim pozdrowieniem "Czuwaj!"
Kamila Niewinowska
szefowa Harcerskiej Służby Informacji


Hufiec Elbląg ZHP