Co tam na górze słychać?

z wieży

Dobiega końca rewitalizacja wieży katedralnej. We wtorek prace blacharskie z wykorzystaniem specjalnego dźwigu wykonywali na szczycie wieży alpiniści. Cały czas trwają ostatnie prace wewnątrz wieży. Montowane są specjalne bramki, przez które w drodze na szczyt przechodzić będą zwiedzający, uzupełniane są ostatnie ubytki na schodach i w ścianach, chowane są też pozostałe elementy okablowania, z pyłu oczyszczane są poszczególne kondygnacje wieży. A co słychać tam na górze?

 

Słychać tam przede wszystkim odgłosy poszczególnych ulic miasta, które na balkonie wieży zlewają się w miejski szum. Z góry roztacza się imponujący widok na Elbląg i najbliższą okolicę. Na balkonie montowane są właśnie lunety, przez które zwiedzający będą mogli obejrzeć miasto w dużym przybliżeniu.

W najbliższy piątek powinny rozpocząć się czynności odbiorowe wieży, które potrwają do przyszłego wtorku - mówi Elżbieta Gieda z Departamentu Rozwoju Inwestycji i Dróg. - Już teraz, po kolejnych radach budowy, wykonawca na bieżąco poprawia wskazane przez nas miejsca. Równolegle do odbiorów prowadzone będą ewentualne prace poprawkowe tak, aby wszystko zakończyć właśnie we wtorek - dodaje Elżbieta Gieda.

W trakcie prac na wieży - dwa, trzy razy w tygodniu wchodziłem na nią, aby przyglądać się pracom. Prowadzone są one bardzo starannie, ciężko mieć do wykonawcy jakiekolwiek zarzuty. Kiedy wieża zostanie już odnowiona będzie można powiedzieć, że na kolejne dekady zakończy się rewitalizacja katedry z zewnątrz. Natomiast cały czas jest jeszcze dużo do zrobienia w środku. Myślę jednak, że w 2015 roku katedra powinna odpocząć od remontów - mówi ksiądz Stanisław Błaszkowski, proboszcz Parafii Katedralnej.

W lipcu otworzyliśmy skwer katedralny z fontanną posadzkową, która od razu przyciągnęła mieszkańców w tę część miasta. Teraz Elbląg zyskuje kolejną atrakcję turystyczną a przy okazji, rewitalizacji poddany został najważniejszy zabytek w mieście. Kończący się właśnie projekt to dobry przykład ciągłości w realizacji funduszy unijnych i zagospodarowania Starego Miasta przez kolejne władze samorządowe w naszym mieście – podsumowuje Jerzy Wilk prezydent Elbląga.

Jeżeli odbiory wieży przebiegną pomyślnie i możliwe będzie od razu wejście tam większej grupy, to pod koniec przyszłego tygodnia nastąpi oficjalne otwarcie wieży z udziałem lokalnych mediów. Natomiast dla mieszkańców i turystów widok z wieży katedralnej zostanie udostępniony w kwietniu, na inaugurację sezonu turystycznego.

Projekt „Rewitalizacja wieży katedry św. Mikołaja w Elblągu oraz terenu pomiędzy ulicami: Mostową, Wodną i Rybacką” dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

prace na wieży
prace na wieży
na wieży
kable
na wieży
bramkan na wieży
na wieży
widok z wieży
z wieży