Kopernik w Elblągu

Prezydent Elbląga Jerzy Wilk oraz wiceprezydent Marek Pruszak wzięli dzisiaj udział w konferencji pn. "Kopernik w Elblągu". O losach wybitnego astronoma i lekarza, jego pobytach w naszym mieście w różnych okresach życia, a także o jego działalności naukowej opowiadali naukowcy z Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

 Mikołaj Kopernik należy do grona najbardziej znanych Polaków na świecie. Dziedzictwo jego działalności naukowej doceniane jest w każdym zakątku naszego globu. Powszechnie znany jest jako wieloletni mieszkaniec pobliskiego Fromborka, kanonik, zarządca dóbr kapituły warmińskiej. Jego dzieło "De revolutionibus orbium coelestium" stało się przełomowe w rozwoju nowożytnej nauki.

W konferencji zorganizowanej przez prezydenta Elbląga Jerzego Wilka oraz Fundację Nicolaus Copernicus udział wzięła młodzież z elbląskich szkół, która miała okazję dowiedzieć się, że ten wybitny naukowiec podczas swoich licznych podróży odwiedził kilkukrotnie Elbląg. W tym roku obchodzimy 510 rocznicę pobytów Mikołaja Kopernika w naszym mieście.


- W ciągu swojej 777-letniej historii Elbląg gościł wiele wybitnych osób. Byli to ówcześni władcy, członkowie rodów królewskich, do naszego miasta przybywali także przedsiębiorcy, kupcy, żołnierze, ludzie sztuki i nauki. Dzisiejsza konferencja poświęcona jest postaci znanej i ciągle odkrywanej - Mikołajowi Kopernikowi, wybitnemu twórcy nauki, medykowi, duchownemu, który bywał w naszym mieście - mówił prezydent Elbląga Jerzy Wilk. Jestem przekonany, iż przygotowane wystąpienia, oprócz krótkiego, elbląskiego epizodu z życia Mikołaja Kopernika, przybliżą nam również wiele interesujących informacji z przeszłości Elbląga.


Kopernik w 1504 roku w Elblągu przebywał dwukrotnie. Pierwszy raz w styczniu, gdy brał udział w naradzie w sprawie wysłania posłów do polskiego króla z prośbą, aby ten przybył do Prus. Narada odbyła się w Ratuszu przy Starym Rynku - mówił dr Jerzy Sikorski z Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. - Drugi raz Mikołaj Kopernik odwiedził Elbląg w dniach 18-20 maja podczas składania przez elblążan hołdu Aleksandrowi Jagiellończykowi. 20 maja astronom był świadkiem ogłoszenia wyroku w sprawie o unieważnienie małżeństwa Filipa Holkenera i Katarzyny z Krugerów - wskazywał dr Jerzy Sikorski.