Dni Papieskie po raz czternasty!

dni papieskie - plakat
„Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie” pod takim hasłem odbędą się już czternaste Dni Papieskie. Rozpocznie je w czwartek, 9 października, o godz. 18.00 uroczysta gala w hali Centrum Sportowo-Biznesowego przy ulicy Grunwaldzkiej. Podczas imprezy poznamy laureatów Elbląskiej Nagrody „Tuus”, która zostanie przyznana po raz ósmy.

 

W ramach uroczystej Gali XIV Dni Papieskich odbędzie się specjalny koncert „Janowi Pawłowi II Stanisław Soyka”, podczas którego wystąpi Stanisław Soyka, Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Marka Mosia oraz zespół w składzie: Marcin Lamch – kontrabas, Przemysław Greger – gitara akustyczna, Kuba Sojka – perkusja, śpiew, Zbigniew Brysiak – perkusjonalia. Będzie można usłyszeć fragmenty z "Tryptyku Rzymskiego" oraz najbardziej znane utwory z repertuaru artysty.
„Tryptyk Rzymski” to utwór skomponowany przez Stanisława Soykę w 2003 r. do obszernych fragmentów trzech poetyckich medytacji Jana Pawła II, pod tym samym tytułem. Premiera odbyła się 4 listopada 2003 r., podczas uroczystego koncertu z okazji imienin Ojca Świętego, w Watykanie.

Stanisław Soyka – śpiewak, instrumentalista, kompozytor – już od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i śpiewa pieśni o miłości i o jej braku, pieśni o tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka przed wielkimi problemami współczesności. W jego dorobku znajdziemy ponad 30 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady. Nigdy nie poddał się modom i trendom. Wypracował swój własny język muzyczny przez co należy do grona artystów, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków a bogactwo repertuaru może przyprawiać o zawrót głowy. Posiada na koncie dziesiątki autorskich pieśni lecz trudno pominąć fakt, że skomponował muzykę do wielu wierszy poetów polskich i ...nie tylko.

Uroczystość poprowadzi ks. dr Piotr Maria Towarek.

Bezpłatne wejściówki z numerem miejsca można odebrać w elbląskich parafiach.

W ramach Dni Papieskich odbędą się także:

1 - 31 października
Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły, ul. Świętego Ducha 25


Z JANEM PAWŁEM II DOOKOŁA ŚWIATA, PANI FELA MI MÓWIŁA – NA NAZWISKO MIAŁ WOJTYŁA,
Dla grup zorganizowanych z klas szkoły podstawowej – nauczanie zintegrowanie.

PODCHODY Z JANEM PAWŁEM II,
Dla grup zorganizowanych z klas IV-VI szkoły podstawowej.

JAN PAWEŁ II,
DOOKOŁA ŚWIATA Z JANEM PAWŁEM II,
Dla grup zorganizowanych z klas IV-VI i gimnazjum.

Zajęcia bezpłatne. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie przez bibliotekarzy Wypożyczalni Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej – tel. 55/ 237 62 62, 63.


16-17 października
VII EDYCJA PROJEKTU CASHFLOW
w ramach „ekonomii zbawienia" pt. „Przedsiębiorczość-nadzieją", godz. 10.00 w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana" o/Elbląg, Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących, Wyższa Szkoła im. B. Jańskiego i Bursa Szkolna nr 3 w Elblągu.


ORGANIZATORZY:
Prezydent Elbląga Jerzy Wilk
Ks. Bp dr Jacek Jezierski


Współorganizatorzy:
Elbląska Orkiestra Kameralna
Centrum Sportowo-Biznesowe w Elblągu
Centrum Sztuki Galeria EL
Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
oraz
Telewizja Elbląska
Warmińsko- Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły
Wydział  Zamiejscowy Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Elblągu
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”