75. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego

pod pomnikiem
Punktualnie o godz. 11 w sobotę rozpoczęły się uroczystości związane z 75. rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Przed elbląskim pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie stanęli kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, służby mundurowe. Nie zabrakło też uczniów elbląskich szkół i odtwórców historycznych.

Uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia polskiej flagi na maszt i odegrania hymnu. Część artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 im. Armii Krajowej. Emocjonalny wiersz nawiązujący do walki konspiracyjnej zaprezentował Adrian Albrecht z Gimnazjum nr 7.

Ks. Infułat Mieczysław Józefczyk w imieniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej podziękował elblążanom za uczestnictwo w uroczystości. Wspomniał o sytuacji Polski we wrześniu ‘39 roku, kiedy nasz kraj był już „duszony” z obu stron. Spróbował sobie odpowiedzieć na pytanie, co umożliwiło nie tylko walkę zbrojną, działalność konspiracyjną, ale i ofiarę Powstania Warszawskiego? Było to doświadczenie II Rzeczpospolitej i codziennej, żmudnej pracy polskich nauczycieli tamtych lat. To oni wyrobili w polskim chłopie i robotniku poczucie narodowej tożsamości. Ksiądz Infułat zwrócił uwagę, że tak jak w II Rzeczpospolitej, tak i obecnie na nauczycielach spoczywa niezwykle istotna rola wychowania polskiej młodzieży i tłumaczenia im czym jest Ojczyzna.

Słowo do zebranych skierował również Jerzy Wilk prezydent Elbląga:

- Mówiąc o podziemiu myślimy głównie o wysiłku zbrojnym, zapominając czasem o innych działaniach, które były równie ryzykowne.  Zależy nam, by przypomnieć, że polski opór to męstwo i poświęcenie, ale też umiejętność tworzenia struktur państwowych. Możemy być dumni, że w ekstremalnie trudnych warunkach hitlerowskiego terroru  społeczeństwo polskie potrafiło powołać jedyne w światowej historii Państwo Podziemne stanowiące przedłużenie rządu emigracyjnego. To państwo dysponowało najpotężniejszą armią podziemną w Europie – Armią Krajową, skupiającą w swoich szeregach 200 000 żołnierzy.

Na rondzie Żołnierzy Niezłomnych – Wyklętych niedaleko Krzyża Katyńskiego w naszym mieście położyliśmy głaz wykopany na jednej z elbląskich ulic,  umieściliśmy na nim niedawno tablicę ze znakiem Polski Walczącej – znakiem Kotwicy Walczącej, pięknym symbolem Polskiego Państwa Podziemnego noszonym i dziś przez młodych ludzi, którzy wiedzą co jest najważniejsze. Kamienie wołają w Elblągu o pamięć dla bohaterów i my o nich nie zapomnimy.


Prezydent wręczył też honorowe dyplomy dla odtwórców historycznych za ich zaangażowanie w tworzenie oprawy uroczystości patriotycznych, nawiązujących do historii Polski XIX i XX wieku. Uroczystość zakończył apel pamięci i składanie wieńców i kwiatów pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego Żołnierzy Armii Krajowej.

pod pomnikiem
pod pomnikiem
pod pomnikiem
pod pomnikiem
pod pomnikiem
pod pomnikiem
pod pomnikiem
pod pomnikiem