Tworzyć środowisko bez barier

komisja
W poniedziałek i wtorek (22, 23 września) obradowała w Elblągu Komisja Spraw Społecznych i Zdrowia Miast Bałtyckich. Tematem przewodnim obrad, w których wzięli udział goście z Estonii, Łotwy i Danii, była integracja społeczna osób niepełnosprawnych. W spotkaniu wziął udział Paweł Żaboklicki – Sekretarz Generalny Związku Miast Bałtyckich oraz Jerzy Wilk prezydent Elbląga i wiceprezydent Marek Pruszak.

Witam serdecznie wszystkich Państwa w Elblągu. Mam nadzieję, że dzięki takim spotkaniom, poprzez wymianę pomysłów i doświadczeń tworzyć będziemy lepsze środowiska, bez barier dla osób niepełnosprawnych – mówił prezydent Wilk podczas otwarcia spotkania

W pierwszym dniu przedstawiciele Związku Miast Bałtyckich omawiali tematykę aktywności zawodowej i rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz działania, które podejmują w swoich regionach na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu takich osób. Swoje osiągnięcia zaprezentowały organizacje zajmujące się niepełnosprawnością w Elblągu, m.in. Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych. Jej przedstawiciel, Krzysztof Grablewski omawiał działania ERKONU zmierzające do zatrudniania niepełnosprawnych na rynku pracy, opowiedział o cieszącym się dużą popularnością programie „Asystent”, a także o skutecznym pośrednictwie pracy i wydawaniu miesięcznika „Razem z Tobą”, który porusza sprawy niepełnosprawnych. Profil swojej działalności przedstawił również IKS ATAK, niedawny organizator Mistrzostw Świata w siatkówce na siedząco.

Wtorek przeznaczony został m.in. na wizytę w Warsztatach Terapii Zajęciowej, działających przy Fundacji Matki Teresy z Kalkuty. Na zakończenie spotkania w Elblągu omówiono propozycje dalszych działań Komisji Spraw Społecznych i Zdrowia ZMB.

 

 

komisja
komisja
komisja
komisja
komisja