Centrum Rekreacji Wodnej w Elblągu. Budowa trwa

Od 4 miesięcy trwają prace przy budowie Centrum Rekreacji Wodnej przy ul. Moniuszki. Już widać fundamenty przyszłego kompleksu. Przypomnijmy, że w elbląskim Centrum Rekreacji Wodnej znajdą się cztery baseny: sportowy 25-metrowy, do nauki pływania, rekreacyjny oraz dla dzieci.

 


- Przekazanie placu budowy było dla mnie szczególnie miłe, bo dużo ryzykowałem w ubiegłym roku rezygnując z budowy stadionu — wspominał na konferencji prasowej prezydent Elbląga Jerzy Wilk. — Niektórzy uważali, że te pieniądze zostały bezpowrotnie stracone dla miasta. Jednak powołałem świetny zespół, który w ciągu dwóch miesięcy przygotował bardzo dobry projekt i wygraliśmy rywalizację z sześcioma innymi samorządami otrzymując dotację. Cieszę się tym bardziej, że przetarg wygrała elbląska firma Elzambud, a więc to elblążanie znaleźli zatrudnienie przy budowie centrum.Prace zgodne z harmonogramem


- W tym miesiącu zakończono roboty ziemne i ustawiono ściany zewnętrze piwnic i słupy. Rozpoczął się także montaż ścian wewnętrznych w części podpiwniczonej - mówi Elżbieta Gieda, wicedyrektor Departamentu Rozwoju Inwestycji i Dróg Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Przystąpiono do wykonywania stropów piwnic i posadzek pod nieckami basenowymi. Nadal trwają prace przy układaniu sieci wodno-kanalizacyjnych w terenie, a także roboty budowlane związane z wykonaniem powierzchni utwardzonych   tj. parkingów, chodników i ścieżek rowerowych.


Do końca 2014 r. zaplanowano wykonanie prac na etapie zadaszenia obiektu w stanie surowym, tak aby w okresie zimowym można było prowadzić roboty wykończeniowe wewnątrz budynku. Już w III kwartale  przyszłego roku elblążanie będą mogli skorzystać z nowoczesnego kompleksu.

W kolejnym etapie kąpielisko


Budowa Centrum Rekreacji Wodnej będzie kosztowała 26 mln zł, z czego 16,2 mln zł jest kwotą dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.


- To będzie obiekt o kubaturze ponad 35 tysięcy metrów sześciennych, a zagospodarowany zostanie teren na obszarze 16,4 tys. metrów kw. - dodaje Elżbieta Gieda.
Przy obiekcie powstanie również parking z 200 miejscami postojowymi. Po zakończeniu budowy obiektem będzie zarządzać Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu.


Centrum Rekreacji Wodnej jest pierwszym etapem inwestycji. W ramach innego projektu miasto przygotowuje się do remontu ulicy Moniuszki. W przyszłości władze miasta planują rewitalizację zamkniętego kąpieliska przy ul. Spacerowej, znajdującego się w sąsiedztwie obecnej inwestycji.


Obserwacja budowy online

Przy obiekcie zamontowana została bezprzewodowa kamera, która stale rejestruje obraz z placu budowy, wykonując co 15 minut aktualne zdjęcie. Po zakończeniu prac z zarejestrowanego materiału przygotowany zostanie film poklatkowy, który w kilka minut przedstawi proces budowy Centrum. Elblążanie mogą śledzić postęp prac na stronie urzędu miejskiego www.elblag.eu w zakładce „kamery internetowe on-line”.Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.