Elbląg też pamiętał o o Powstaniu Warszawskim - zobacz galerię zdjęć

W piątek, 1 sierpnia w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego o godzinie "W" w naszym mieście zawyły syreny, a elblążanie oddali hołd bohaterskim powstańcom. Główne uroczystości rozpoczęły się przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego. W uroczystościach udział wzięli prezydent Jerzy Wilk, wiceprezydenci Marek Pruszak i Janusz Hajdukowski, kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich.

 

 

Bohaterstwo powstańców jest najwyższą wartością

- Powstanie należy do tych zdarzeń historii, które swoim tragizmem interesują wciąż nasze społeczeństwo. Szturm nie przyniósł takich efektów, jakich spodziewali się dowództwo AK. Brak broni zaważył na wyniku powstania. Ludność cywilna natychmiast przyszła z pomocą. Miasto stanęło w ogniu. Warszawa już po kilku godzinach akcji rozpadła się na kilka ognisk. Bohaterstwo powstańców jest najwyższą wartością, powstańcy pozostaną najpiękniejszym wzorem żołnierzy. Działania powstańców powinny być dla nas wzorem- mówił Jerzy Julian Szewczyński prezes elbląskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK koło w Elblągu.


To powstanie stanowi naszą świętość narodową

- Na ramionach usnął ci ogień. Kołysze go brąz płonące miasto. Dwa stosy masz zamiast powiek. Ale jest krzyż z gorących oddechów - tak pisał poeta walczącej Warszawy Miron Białoszewskie mówił prezydent Jerzy Wilk. - Przychodzimy tu dziś by oddać pamięć i cześć powstańcom. To powstanie w ocenie wielu historyków stanowi naszą świętość narodową, dzięki bezmiarowi przelanej krwi, ogromowi cierpień i poświęcenia. Święty Jan Paweł II mówił, że na to powstanie nie można patrzeć tylko w kategoriach czysto politycznych lub militarnych. Należy raczej w milczeniu skłonić głowę przed rozmiarem poświęcenia - wskazywał prezydent Elbląga Jerzy Wilk.

o godz. 18.00 w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego odprawiona została Msza Św. w intencji Powstańców.

1 i 2 sierpnia, w godz. 10.00 - 21.00, na Starym Mieście w pobliżu skrzyżowania ulic Stary Rynek i Rybacka ustawiona została instalacja historyczna „Barykada ‘44”. Każdy, kto odwiedził ekspozycję mógł na chwilę poczuć się, jak uczestnik powstania. Odbyła się bowiem inscenizacja walk i obrony barykady, nie zabrakło poczty powstańczej i pieśni powstańczych, itp. Najważniejsza część inscenizacji odbyła się w piątek 1 sierpnia o godz. 20.00, jednym z widzów był prezydent Elbląga Jerzy Wilk wraz z małżonką.

Inscenizacja została przygotowana przez Elbląskie Forum Odtwórców Historycznych oraz Koło historyczne ZSZ nr 1. Powstanie Warszawskie było symbolicznym zrywem do walki o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków. Dlatego, pomimo upływu 70 lat, nadal jesteśmy winni pamięć bohaterskim powstańcom.
Z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowane zostały również znaczki okolicznościowe, które będą rozdawane uczestnikom obchodów przy pomniku.


1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00 wybuchło Powstanie Warszawskie. 36 tys. żołnierzy AK oraz niewielkie grupy NSZ i AL przystąpiły do walki. Wraz z nimi do stawienia okupantowi oporu przygotowywała się ludność cywilna Warszawy. Byli słabo uzbrojeni. Niemcy początkowo w liczbie 16 tys., ale za to w pełnym uzbrojeniu. Bardzo szybko zwiększyli liczebność wojska o 25 tys żołnierzy, lotnictwo, czołgi, artylerię, moździerze, bomby samobieżne „Goliat”. Mimo to, po 4 dniach walk powstańcy kontrolowali znaczną część stolicy - Śródmieście, część Woli, Stare Miasto, Powiśle, Dolny Mokotów oraz Żoliborz. Warszawiacy byli pełni nadziei i entuzjazmu. Ujawniły się władze podziemne, ruszyło radio i gazeta powstańcza AK.

5 sierpnia Niemcy ruszyli do kontrataku. W odwecie wspólnie z oddziałami SS-RONA dokonali Rzezi Woli. Od 5 do 7 sierpnia na Woli zginęło w masowych egzekucjach około 50 tys. bezbronnych cywili, a wśród nich dzieci, kobiety i ludzie starsi. Cała Warszawa spłynęła krwią. Decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego była decyzją tragiczną.

Zobacz galerię zdjęć.