Informacja o Punktach Informacji

informacja turystyczna
Mimo że sezon turystyczny w pełni, a może właśnie dlatego, chcielibyśmy przestawić wszystkim zainteresowanym najważniejsze fakty o miejscach oznaczonych literą „i” na niebiesko-białym tle, czyli o Punktach Informacji Turystycznej.

Czym dysponujemy?
W Elblągu Punkt Informacji Turystycznej działa w Ratuszu Staromiejskim, są też dwa punkty sezonowe – w Bramie Targowej i kolejny, który funkcjonuje w zabytkowym wagonie tramwajowym ustawionym na Starym Rynku.

Wszystkie punkty zlokalizowane są na starówce, miejscu skupiającym najwięcej atrakcji turystycznych, skąd turyści rozpoczynają większość swoich wędrówek. Głównym Punktem jest ten umieszczony w Ratuszu Staromiejskim. Placówka ta posiada trzy gwiazdki w klasyfikacji Polskiego Systemu Certyfikacji Punktów Informacji Turystycznej i jest doskonale zaopatrzona we wszelkiego rodzaju materiały promocyjne, przewodniki, mapy i to zarówno w formie papierowej, jak i w elektronicznej. Nie bez znaczenia jest zaaranżowanie wnętrza lokalu, w którym znajdują się dwa stanowiska do szybkiej informacji, stoliki dla turystów, którzy chcą na miejscu przejrzeć materiały i dobrze zaopatrzony magazyn. Warto także dodać, że Punkt Informacji Turystycznej znajduje się na parterze z łatwym dostępem dla osób niepełnosprawnych. W placówce istnieje także możliwość doładowania wszelkich urządzeń mobilnych. Na turystę czeka także, pełen zróżnicowanego asortymentu, sklepik z pamiątkami związanymi z miastem. W czasie pobytu dzieci mogą skorzystać z kącika zabaw, a na koniec wizyty otrzymać mały upominek.

Punkty oznakowane są odpowiednim symbolem - tabliczka ze znakiem „i”, zgodna z przyjętymi w Polsce standardami. Do Punktów Informacji prowadzą również znaki drogowe na starówce. Trzeba wziąć pod uwagę, że na Starym Mieście nie panuje w tym zakresie swoboda. Miejskie Punkty Informacji Turystycznej znajdują się w zespołach urbanistycznych chronionych przez konserwatora zabytków, dlatego oznakowanie nie może być krzykliwe, jest raczej stonowane, choć oczywiście czytelne.

Na ogólną opinię o miejscach obsługi turystów często wpływa sposób, w jaki zostali oni obsłużeni przez pracownika Punktu. Dlatego podstawowymi wymaganiami, jakie stawiane były pracownikom były: ogólna wiedza o mieście, kultura osobista oraz umiejętność komunikacji.

Dostępność przede wszystkim
Godziny otwarcia placówek, dostosowane są do natężenia ruchu turystycznego. W sezonie letnim punkty odwiedzić można przez siedem dni w tygodniu w godzinach 10-18 (Ratusz Staromiejski, Brama Targowa) i 10-20 (tramwaj). Dodatkowo w recepcji Ratusza Staromiejskiego wystawiane są informacje i mapy dotyczące miasta i jego bazy noclegowo-gastronomicznej.

Funkcję informacyjną może również pełnić aplikacja mobilna pn. „Ścieżka Piekarczyka”, która  bezpłatnie pobrana na telefon komórkowy umożliwia dostęp do podstawowych informacji dotyczących atrakcji turystycznych w Elblągu.

Aplikacja mobilna pn. „Ścieżka Piekarczyka” dostępna jest pod adresem: www.piekarczyk.elblag.eu