Jubileusz 777-lecia Elbląga zawędrował na "Dach Europy"

na szczycie Mont Blanc
Wieść o jubileuszu naszego miasta zawędrowała naprawdę wysoko, dokładnie na  4810 metrów, czyli na Mont Blanc, najwyższy szczyt naszego kontynentu zwany też „Dachem Europy. Dwoje zapaleńców, Andrzej Korzeniewski i Mirosław Andrearczyk, w swoją wyprawę postanowili zabrać jubileuszowy baner by, kiedy już dotrą na szczyt, zatknąć go na górze. Plan się powiódł i możemy zaprezentować zdjęcia z tego wyjątkowego wydarzenia.

Przygotowania do wyprawy Panowie rozpoczęli od aklimatyzacji jeszcze w polskich Tatrach, kolejne miały już miejsce w Alpach francuskich i włoskich. W bezpośrednią drogę na szczyt Panowie wyruszyli  17 czerwca br. z francuskiej miejscowości Chamonix, spod pomnika pierwszych zdobywców Mont Blanc, Jacques’a Balmata i Michela Paccarda, którzy dokonali tego w 1786 roku.

23 czerwca br. elblążanie dotarli do najwyżej położonego schroniska w drodze na Mont Blanc (3.800 m.n.p.m.), a na sam szczyt góry dotarli 24 czerwca br. około godziny 8.20. Warto dodać, że w trakcie podchodzenia na szczyt nastąpiło załamanie pogody, panował silny wiatr, a temperatura powietrza wynosiła -16 stopni. Mimo niesprzyjających warunków Panowie rozwinęli jubileuszowy baner 777-lecia Elbląga i zrobili pamiątkowe zdjęcie.

Serdecznie dziękujemy zdobywcom za tak wspaniałe „podniesienie” rangi obchodów jubileuszu 777-lecia Elbląga.

 

początek wyprawy, pomnik pierwszych zdobywców, Chamonix
aklimatyzacja w Alpach
aklimatyzacja w Alpach