Elbląskie akcenty podczas prezydenckich obchodów Święta Niepodległości w Warszawie

W tym roku przypadła 150. rocznica powstania styczniowego. W całej Polsce odbyło się wiele uroczystości, mających na celu przypomnienie nam Polakom o heroizmie i determinacji naszych przodków, którzy walczyli o wolność i niepodległość.

 

W poniedziałek rano w dniu Święta Niepodległości w Pałacu Prezydenckim został rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs na najlepsze obchody rocznicy powstania z 1863 r. Na uroczystości nie zabrakło elbląskich akcentów. Jury konkursu zdecydowało o przyznaniu trzech nagród, dwóch nagród specjalnych i dwudziestu dwóch wyróżnień.  Jedno z wyróżnień trafiło do elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. O obchodach 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego organizowanych przez PTH w Elblągu można przeczytać tu: http://www.portel.pl/artykul.php3?i=63847.

Autorkami i koordynatorkami elbląskiego projektu były Maria Kubacka (PTH) i Irena Poździech (WMODN), które podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim odebrały z rąk Bronisława Komorowskiego wyróżnienie.

W projekt zaangażowanych było wiele osób i instytucji, w tym II i IV LO, które podjęły się organizacji obchodów 150 rocznicy powstania styczniowego. Nad merytoryczną i organizacyjną stroną projektu pracowali:  A. Borowiecka, M. Gabryś, M. Mularska , J. Lewandowska (IV LO) - przygotowanie gry dydaktycznej dla gimnazjów, E. Paprocka (II LO) - organizacja i prowadzenie debaty oksfordzkiej oraz pozyskanie środków na nagrody (grant przyznała Fundacja Banku Zachodniego WBK na wniosek Stowarzyszenia „Jagiellończyk”), S. Sadowski – ufundowanie oraz  pozyskanie nagród rzeczowych od instytucji samorządowych. Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania uczniów. W związku z tym 11 listopada w Warszawie nie mogło zabraknąć delegacji  uczniów II LO.

Na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej wzięliśmy udział w uroczystościach na Placu Piłsudskiego, podczas których Bronisław Komorowski po raz kolejny podziękował za pamięć o powstańcach styczniowych. Przebieg uroczystości obserwowaliśmy z bardzo bliska. 

Po zakończeniu uroczystości wszyscy wzięliśmy udział w marszu "Razem dla Niepodległej", któremu przewodniczył Prezydent Rzeczypospolitej, Bronisław Komorowski.
Dopełnieniem patriotycznie spędzonego dnia było zwiedzanie miejsc ważnych dla naszej tradycji narodowej - Zamku Królewskiego oraz archikatedry św. Jana Chrzciciela, w której m.in. koronowano Stanisława Augusta Poniatowskiego i zaprzysiężono Konstytucję 3 Maja.

Mateusz Misztal, klasa medialna, II LO w Elblągu
Elżbieta Paprocka, nauczyciel historii, II LO w Elblągu