Elbląg ma potencjał

W poniedziałek gośćmi prezydenta Elbląga Jerzego Wilka byli Robin Barnett, ambasador Wielkiej Brytanii oraz Martin Oxley, szef brytyjskiej izby gospodarczej.

W poniedziałek gośćmi prezydenta Elbląga Jerzego Wilka byli Robin Barnett, ambasador Wielkiej Brytanii oraz Martin Oxley, szef brytyjskiej izby gospodarczej. Jednym z celów wizyty było nawiązanie współpracy gospodarczej przedsiębiorców z Elbląga i Wielkiej Brytanii.

 

Ambasador Wielkiej Brytanii wraz z szefem izby gospodarczej, wspólnie z prezydentem Jerzym Wilkiem i wiceprezydentem Januszem Hajdukowskim odwiedzili m.in. Fabrykę Mebli Wójcik. Elbląg jest zagłębiem stolarskim, a fabryka Leszka Wójcika jest liderem tej branży, z powodzeniem konkuruje na europejskich rynkach. Swoje wyroby eksportuje również do Anglii, choć obecnie nie jest to znaczący rynek zbytu elbląskich mebli.

- Elbląg ma duży potencjał, produkowane tutaj meble mają dobry styl i jakość – chwalił wyroby brytyjski ambasador. – Meble te mogłyby być eksportowane do mojego kraju i na cały świat – dodał.

Kolejnym punktem wizyty był Elbląski Park technologiczny. Goście zapoznali się ofertą terenów inwestycyjnych na Modrzewinie oraz ulgach, jakie mogą otrzymać inwestorzy lokujący się w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Zwiedzili także laboratoria badawcze znajdujące się w EPT.

Robin Barnett i Martin Oxley byli pod olbrzymim wrażeniem zarówno EPT, jaki i Fabryki Mebli Wójcik. W efekcie ambasador obiecał zorganizować "dzień Elbląga" w brytyjskiej ambasadzie w Warszawie.

- Przy tej okazji moglibyśmy zorganizować również telekonferencję, dzięki której biznesmeni w Anglii mogliby zapoznać się z oferta Elbląga i elbląskich firm – mówił ambasador Barnett.

- To będzie doskonała okazja na promowanie miasta i naszych przedsiębiorców, na pewno z niej skorzystamy – zapewnił prezydent Jerzy Wilk.

Wieczorem ambasador wziął udział w premierze filmu „Natalia” o wybitnej polskiej tenisistce Natalii Partyce. Premiera odbyła się o godz. 18.30 w kinie Światowid. Autorem filmu jest Sławomir Malinowski – dziennikarz, podróżnik, elbląski radny. Film opowiada o znakomitej, polskiej pingpongistce. Gdańszczanka Natalia Partyka urodziła się bez prawej dłoni. Mimo to od dzieciństwa gra w tenisa stołowego. Na swoim koncie ma trzy złote medale na Igrzyskach Paraolimpijskich - w Atenach, Londynie i Pekinie. Z powodzeniem rywalizuje z pełnosprawnymi zawodnikami. Stała się ikoną światowego sportu. Zdjęcia do filmu, którego producentem jest Robert Szaj ze stowarzyszenia Instytut Ekoprussia, trwały pół roku.

W premierze wzięła udział sama Natalia Partyka. Ambasador Robin Barnett, również osoba niepełnosprawna, jest wielkim fanem naszej pingpongistki.

- To film o ambitnej dziewczynie, która dorasta, która po raz pierwszy kocha i odnosi sukcesy w sporcie. Pokazuję w tym filmie także piękną kobietę. Każdy mężczyzna to przyzna, gdy przez chwilę spojrzy w jej oczy - mówi reżyser Sławomir Malinowski.

- Powinniście być z niej dumni. Ona jest wielkim ambasadorem Polski w świecie - mówił Barnett do dziennikarzy na konferencji przed premierą.

To nie była pierwsza wizyta ambasadora w naszym mieście – i na pewno nie ostatnia. Prezydent Jerzy Wilk zaprosił Robina Barnetta na przyszłoroczne Mistrzostwa Świata w siatkówce na siedząco, które odbędą się w Elblągu. Dyplomata zapewnił, że z zaproszenia skorzysta.