Godzina W – 69. lat temu

rocznica
Godzina W to kryptonim rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. W Elblągu, punktualnie o godzinie 17.00, pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego Żołnierzy Armii Krajowej rozpoczęły się uroczystości, które przypomniały wydarzenia sprzed sześćdziesięciu dziewięciu lat.

Kwiaty pod pomnikiem złożył Jerzy Wilk prezydent Miasta, przedstawiciele organizacji kombatanckich, delegacje wojska i służb mundurowych, parlamentarzyści elblążanie. W uroczystości wzięli też udział kibice sportowi i grupy odtwórców historycznych, w strojach powstańczych.

Do zebranych słowa skierowali - Jerzy JulianSzewczyński, przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Elblągu oraz Marek Pruszak wiceprezydent Elbląga, który przywoływał moment rozpoczęcia Powstania:

„Wydałem dziś upragniony przez Was rozkaz walki z odwiecznym wrogiem Polski, najeźdźcą niemieckim. Po pięciu latach nieprzerwanej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku, by Ojczyźnie przywrócić Wolność i wymierzyć zbrodniarzom niemieckim przykładną karę za terror i zbrodnie dokonane na ziemiach Polski.” Warszawa 1 VIII 1944 rok.

Taki rozkaz wydał dowódca AK  gen Bór-Komorowski. Symbolem nadziei na odzyskanie niepodległości był wówczas znak Polski Walczącej – w którym P oznacza Polskę, a W – Walkę. Kotwica Walcząca. Współautorką tego znaku była harcerka Szarych Szeregów Anna Smoleńska, która nie doczekała Powstania, zginęła w ‘43 roku wraz z rodziną w obozie zagłady w Auschwitz . Ten znak w czasie okupacji podnosił ducha i przeciwstawiał się propagandzie hitlerowskiej.

Żeby pojąć, to co się wtedy wydarzyło, trzeba by tam być i przeżyć pięć lat zniewolenia, trzeba by znać uwarunkowania strategiczne. Zginęło 16 000 żołnierzy i ok. 200 000 ofiar cywilnych. Czy na darmo? Nie. Pokazali prawdziwe męstwo.

Wszystkim Powstańcom Warszawskim, szczególnie tym najmłodszym harcerzom należy się pamięć i hołd za ich wielką bezkompromisową miłość do Polski – naszej Ojczyzny.

Chwała bohaterom!

 

rocznica
rocznica
rocznica
rocznica