Elblążanie na dwóch kółkach

Przejazd rowerowy z prezydentem Elbląga
Oficer rowerowy podsumował dwa lata swojej działalności i przekonywał mieszkańców do częstszego korzystania  z najbardziej ekologicznego środka transportu.

Poruszanie się po Elblągu rowerem ma wiele zalet, o których, niestety, bardzo często zapominamy. Przypomnijmy sobie te najważniejsze:
Rower jest najtańszym środkiem transportu, rowerzyści nie stoją w korkach i nie muszą tłoczyć się w tramwajach i autobusach, a mogą dojechać prawie wszędzie nie martwiąc się o wolne miejsce parkingowe. Poza tym,  przejeżdżając przez miasto poprawiają swoją kondycję fizyczną oraz  widzą o wiele więcej niż kierowcy i pasażerowie. Wsiadając na rower pamiętajmy także o tym, że będziemy poruszać się po mieście najbardziej ekologicznym środkiem transportu, który nie emituje spalin przez co nie zatruwa środowiska.
Na konferencji prasowej, która odbyła się w 18 marca  w UM, oficer rowerowy Marek Kamm podsumował dwa lata swojej działalności.
Z przedstawionych przez niego danych wynika, że od 2011 roku sporo udało się zrobić dla poprawy bezpieczeństwa rowerzystów, a w tym roku planowane są kolejne inwestycje.
•    Do końca tego roku oznakowanych zostanie w sumie 128 przejazdów rowerowych przez ulice i skrzyżowania (czerwone pasy obok przejść dla pieszych).
•    Z jednego do siedmiu kilometrów wzrośnie w mieście oznakowanie krawędzi dróg rowerowych.
•    Obniżonych zostanie w sumie 119 krawężników w ciągu dróg rowerowych na skrzyżowaniach.
•    W ub. roku wydzielono także pierwszy w Elblągu pas rowerowy (w wersji kontrapas)- znajduje się na ul. Wspólnej i części ul. Kościuszki).
Poza tym, w całym mieście ustawiono kilkaset nowych stojaków dla rowerów. Dla porównania, w 2011 roku było ich 13, a do końca br. będzie ich prawie 400.
Przypomnijmy, Elbląg znalazł się na wysokim 7. miejscu w kraju w ubiegłorocznym rankingu miast przyjaznych rowerzystom.  Wyprzedziliśmy tak duże ośrodki miejskie jak Łódź, Kraków czy Poznań. Nasze miasto doceniono przede wszystkim za długość  dróg rowerowych (w stosunku do długości dróg publicznych w mieście),  brak zakazów dla poruszania się rowerami po parkach i w centrum miasta oraz za „zachowywanie standardów projektowych i wykonawczych dla dróg rowerowych oraz obecnością osób koordynujących sprawy rowerowe”.