Jak powinny wyglądać autobusy komunikacji miejskiej?

To główny, choć nie jedyny temat, który poruszony wczoraj podczas otwartego spotkania z elblążanami. Zorganizowali je wspólnie ZKM oraz Urząd Miejski. 


W spotkaniu uczestniczyli: Tomasz Lewandowski, wiceprezydent Elbląga, Zbigniew Orzech, dyrektor ZKM, przedstawiciele obecnych przewoźników komunikacji miejskiej,  osoby związane ze środowiskiem niepełnosprawnych oraz seniorów, a przede wszystkim - mieszkańcy zainteresowani tematem komunikacji miejskiej w Elblągu.

- Odnawiamy tabor tramwajowy. - poinformował Tomasz Lewandowski. - Pierwsze kroki w tym zakresie już podjęliśmy. Dzięki udanym negocjacjom, jeszcze w tym roku na elbląskich torach powinny pojawić się używane lecz kompletnie zmodernizowane dwa nowe tramwaje. Gratuluję dyrektorowi Bogdanowi Kalińskiemu.

Dyrektor ZKM poinformował, że kończą się w tym roku kontrakty z elbląskimi przewoźnikami. – Przygotowujemy nowy przetarg i nowe umowy. Mamy już przygotowaną wstępną koncepcję i chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych pasażerów. Zależy nam na opiniach mieszkańców Elbląga – stąd idea tego spotkania.

ZKM przygotował wstępne założenia dotyczące autobusów komunikacji miejskiej, ich standardu i wyposażenia. Przewidują one m.in. odmłodzenie taboru autobusowego, zagwarantowanie pasażerom tylko niskopodłogowych lub niskowejściowych autobusów, wprowadzenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych i seniorów takich jak kontrastowe oznakowanie linii, krawędzi stopni oraz rozwój systemu głosowych zapowiedzi przystankowych.

W otwartej dyskusji podkreślano potrzebę rozwoju komunikacji miejskiej w naszym mieście, dostosowywanie jej do zmieniających się potrzeb pasażerów i rozwoju miasta. Pojawiły się pozytywne i krytyczne opinie na temat obecnych standardów w elbląskiej komunikacji. Janina Maksymowicz, prezes elbląskiego koła POlskiego Związku Niewidomych podziękowała za aktywne włączenie się ZKM w program usuwania barier dla osób niedowidzących i niewidomych (czyli m.in. obniżenie tablic rozkładowych na wszystkich przystankach do przystępnej wysokości i głosowe zapowiedzi we wszystkich pojazdach).

Poruszono również temat funkcjonowania Elbląskiej Karty Miejskiej. Wiceprezydent Tomasz Lewandowski udowodnił  na swoim przykładzie, że EKM to faktycznie więcej niż tylko bilet – z powodzeniem może funkcjonować jako dodatkowy dokument potwierdzający tożsamość.