Rowerami obok siebie - można ale...

obok siebie
Nowelizacja Kodeksu Drogowego w maju 2011 r. zwiększyła uprawnienia rowerzystów podczas jazdy i ułatwia poruszanie się rowerem  po drogach. W tym artykule skupiamy się na jeździe rowerem obok siebie, która do niedawna była nielegalna, teraz zaś jest dopuszczalna w pewnych okolicznościach. Mówi o tym art. 33, ust. 3a powyższego PoRD.

Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli  nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Ta nowela ułatwia poruszanie się np. rowerowym turystom, którzy jadąc obok siebie mogą swobodnie rozmawiać, wymieniać uwagi i podziwiać krajobrazy. Ma także znaczenie dla treningów kolarzy, którzy teraz mogą legalnie jechać obok siebie w grupie. Należy pamiętać, aby jazdy dwójkami nie rozwijać twórczo do trójek albo czwórek, gdyż jest to zabronione.  

Tego sposobu poruszania się nie polecamy jednak na głównych drogach Elbląga i okolic, chyba że jedziemy w niedzielę, kiedy ruch samochodowy jest znacząco mniejszy.  Biorąc też pod uwagę, że kierowca wyprzedzając rower ma obowiązek zachować odstęp nie mniejszy niż 1 m, a szerokość większości dróg w Elblągu to 5-7 metrów,  to i tak wyprzedzanie jednego czy dwóch rowerzystów wiąże się z koniecznością zjechania samochodem na pas ruchu dla kierunku przeciwnego.  Nie należy więc używać sygnału dźwiękowego (klaksonu) w takiej sytuacji – co jest niestety częstą manierą w Elblągu –  ale spokojnie poczekać na możliwość prawidłowego wyprzedzenia rowerzysty.