Już w sobotę Biesiada Specjala!

Tegoroczna, VII „Elbląska Biesiada Specjala” upłynie w iście biesiadnej atmosferze. Impreza jak co roku nawiązuje do tradycji i historii elbląskiego browarnictwa, a piwo odgrywa w niej pierwszoplanową rolę.

Biesiada to również doskonała zabawa przy muzyce, która w tym roku będzie niezwykle różnorodna. Rock, folk, reggae i muzyka klezmerska - program imprezy został dobrany tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Siódma edycja biesiady będzie szczególna również z powodu przypadającego na ten rok jubileuszu 140-lecia istnienia Browaru w Elblągu. W roku 1872 , czyli dokładnie 140 lat temu,  powstał w Elblągu pierwszy przemysłowy browar w mieście, zbudowany przez Towarzystwo Akcyjne „Browar Elbląski” w miejscu dawnego dworku mieszczańskiego "Angielski Zdrój".   Browar został w 1880 roku przejęty przez spółkę "Brauerei English Brunnen", czyli Browar Angielski Zdrój" i ta nazwa zachowała się do 1945 roku.  Obecny browar jest bezpośrednim kontynuatorem tych wspaniałych tradycji warzenia piwa w naszym mieście. Jest też jednym z największych i najbardziej nowoczesnych browarów w Polsce.
Elbląska Biesiada od początku odbywa się w otoczeniu  murów naszej Starówki, co też podkreśla  jej wyjątkowy charakter i odwoływanie się do tradycji.
8 września na Dziedzińcu Centrum Sztuki Galeria EL zagrają zespoły: Meadow Quartet, Shannon, Habakuk oraz gwiazda wieczoru, którą będzie zespół IRA. Oprócz koncertów Sponsor imprezy jak co roku przygotował dla publiczności liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Imprezę poprowadzi Alex Wicka, dziennikarz radiowy i telewizyjny.

Organizatorem Biesiady jest Elbląska Orkiestra Kameralna, a jej wyłącznym Sponsorem Browar w Elblągu - producent marki Specjal.  

Alex Wicka, dziennikarz radiowy i telewizyjny. Karierę w mediach rozpoczął w Radiu Plus. Produkował i prowadził swoje autorskie programy. Współpracował między innymi z TVP, RMF FM oraz muzyczną stacją MTV prowadząc liczne letnie akcje koncertowe.
Decyzją UEFA został zaangażowany do roli Host Speakera/Gospodarza podczas turnieju UEFA Euro 2012 na 4 meczach w Gdańsku. Tym samym jest jednym z czterech dziennikarzy na terenie Polski, a nawet na terenie Europy, którzy zostali powołani do reprezentacji.

Meadow Quartet powstał w 2009 roku w Gdańsku. Tworzy go czterech znakomitych instrumentalistów, każdy specjalizujący się w innym gatunku muzycznym, ale przede wszystkim, to cztery współdziałające muzyczne osobowości (Marcin Malinowski – klarnet,  Michał Piwowarczyk (Elbląska Orkiestra Kameralna) – altówka,  Piotr Skowroński – akordeon,  Jarosław Stokowski – kontrabas). Muzyka zespołu jest próbą stworzenia płaszczyzny dla ścierających się wpływów: współczesnej kameralistyki, jazzu, muzyki improwizowanej, muzyki filmowej oraz fundamentalnego spoiwa – tradycyjnej muzyki żydowskiej.

Shannon to aktualnie jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawanych zespołów na polskiej scenie folkowej. Grupa plasuje się na stałe wśród profesjonalnych reprezentantów muzyki folk z Polski, rozpoznawalnych w wielu krajach Europy i świata. Charakterystyczną cechą stylu Shannon jest łączenie nurtów muzyki celtyckiej (irlandzkiej, szkockiej, bretońskiej) z rockiem, jazzem, czy popem, który choć modyfikowany, zawsze brzmi rozpoznawalnie i charakterystycznie. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki stałemu prowadzeniu zespołu przez lidera Marcina Rumińskiego, który prócz nieustannie rozwijanej umiejętności gry na irlandzkich whistlach, od lat przykuwa uwagę słuchaczy rzadko wykorzystywaną w tym nurcie umiejętnością śpiewu alikwotowego (Tuva, Mongolia). Dzięki swej niepowtarzalności, Shannon zdobył uznanie wielu słuchaczy i miłośników muzyki etno i folk na całym świecie.
Habakuk to zespół, który powstał w 1990 roku w Częstochowie. Przez wszystkie lata istnienia dał poznać się od jak najlepszej strony fanom muzyki reggae i nie tylko. Uznawany jest  za jedną z czołowych grup tego gatunku. Dowodem na to są znakomite recenzje w prasie jak również zaproszenia na liczne festiwale zarówno w Polsce jak i za granicą. Przez wszystkie lata istnienia zespół zagrał ogromną ilość koncertów oraz występował na największych festiwalach, niejednokrotnie w charakterze gwiazdy.
Dziś zespół jest jedną z najczęściej koncertujących polskich kapel, a – jak podkreślają na swojej stronie muzycy – w ciągu swojej działalności zagrał na wszystkich najważniejszych festiwalach reggae w kraju. Był gwiazdą Przystanku Woodstock, grał w Jarocinie, a także na Reggae Dub Festival, Ostróda Reggae Festival i wielu innych.

IRA to jeden z najpopularniejszych i najbardziej "kasowych" polskich zespołów grających łagodniejszą odmianę rocka. W tym roku zespół obchodzi 25-lecie istnienia. Miał okazję występować na wielu największych festiwalach rockowych w kraju. Intensywnie koncertuje w całej Polsce. Grupa jak do tej pory sprzedała ponad 2 mln. płyt. Podczas koncertów ich największe przeboje rozgrzewają publiczność do czerwoności. W 2010 r. zespół odniósł sukces na Festiwalu w Opolu - otrzymał trzy „SuperJedynki” w kategorii: Zespół Roku, Płyta Rock oraz „SuperJedynkę” za najlepszy występ.

Program „VII Biesiady Specjala”
17:00 Rozpoczęcie imprezy – prowadzenie Aleksander Wicka
17:10 Koncert zespołu Meadow Quartet
18:10 Konkursy dla publiczności – prowadzenie Aleksander Wicka
18:20 Koncert zespołu Shannon
19:30 Konkursy dla publiczności – prowadzenie Aleksander Wicka
19:40 Koncert zespołu Habakuk
20:50 Konkursy dla publiczności – prowadzenie Aleksander Wicka
21:00 Koncert zespołu IRA
22:30 Zakończenie imprezy