Zabytkowy tramwaj przed Bramą Targową

tramwaj zabytkowy
W najbliższy wtorek (3 lipca) na specjalnie zamontowanej konstrukcji szynowej nieopodal Bramy Targowej, pod którą niegdyś przejeżdżały tramwaje, zostanie wyeksponowany silnikowy wagon tramwajowy typu 5N. Wagon udostępniony zostanie do zwiedzania turystom i mieszkańcom Elbląga, dodatkowo pełnić będzie rolę kawiarenki jednej z elbląskich restauracji.

Z tej okazji zaplanowana została konferencja otwarcia, która odbędzie się jutro o godzinie 11:00 przed Brama Targową. W konferencji udział wezmą: Anna Tworus - kierownik Ratusza Staromiejskiego, Paweł Kulasiewicz – przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Elbląga „Ocalić od zapomnienia”, Paweł Nieczuja-Ostrowski - radny Rady Miejskiej, Michał Książek – właściciel Restauracji „Wulkan”.

Tramwaj będzie stał pod Bramą Targową do 30 września 2012 roku.


Historia, opis techniczny
Pierwsze tramwaje typu 5N dostarczono do Elbląga w 1957 roku, a eksploatowane były do 12 grudnia 1996 roku. Obecnie zachował się jeden skład: (wagon silnikowy 5N o numerze ewidencyjnym 012 i wagon doczepny 5ND o numerze ewidencyjnym 154), który został wyremontowany w spółce Tramwaje Elbląskie i używany jest okazjonalnie.

Wagon 5N (012) został zbudowany w 1961 roku w Chorzowskiej Wytwórni Konstrukcji Stalowych „Konstal”. Konstrukcja wagonu jest stalowa, wyposażenie wnętrza drewniane. Samonośne pudło spoczywa na czterech resorach piórowych, zamocowanych w stalowej ramie dwuosiowego wózka. Okna boczne przedziału pasażerskiego są dwuczęściowe, z których górne jest pionowo przesuwne. Wewnątrz podłoga pokryta jest antypoślizgową wykładziną gumową. Poziom podłogi przedziału pasażerskiego jest usytuowany o stopień wyżej od poziomu na pomostach. Drewniane krzesła, na których pasażerowie siedzą naprzeciw siebie, są umiejscowione przy ścianach bocznych wagonu, po jednej stronie pojedyncze, po drugiej podwójne. Drzwi harmonijkowe otwierane i zamykane są przez motorniczego. Wagon wyposażony jest w dwa silniki typu LT-31 o mocy 60 kW każdy. Wymiary wagonu: długość 10400mm, szerokość 2173mm, masa własna 13500kg, rozstaw osi 3000mm, średnica kół tocznych 800mm.