Ruch bezwizowy... bliżej Obwodu

Już wkrótce wprowadzony zostanie mały ruch graniczny. Prezydent Rosji ratyfikował 14 czerwca umowę z listopada 2011 roku o małym ruchu granicznym. Dziś z dziennikarzami w tej sprawie spotkali się w EPT Grzegorz Nowaczyk prezydent Elbląga i konsul-radca w Kaliningradzie Zbigniew Świerczyński.

 

Władimir Putin podpisał dokument 14 czerwca. Wcześniej zrobiły to Duma (25 maja) i Rada Federacji (6 czerwca). Oznacza to, że prawdopodobnie pod koniec lipca będziemy już mogli przekraczać granicę bez wiz. Mały ruch obejmuje kilka powiatów województw warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego.

- To świetna wiadomość zwłaszcza dziś, kiedy w Elbląskim Parku Technologicznym odbywa się konferencja dotycząca współpracy biznesu na linii Polska - Rosja. Wprowadzenie małego ruchu pozwoli elblążanom i mieszkańcom Kaliningradu na dużo swobodniejsze przekraczanie granicy. Liczymy na turystów z Kaliningradu. - powiedział Grzegorz Nowaczyk.

Polskę będą mogły odwiedzać osoby, które na stałe mieszkają w Obwodzie Kaliningradzkim minimum trzy lata. Dokument (podobny do karty chipowej) otrzymają po wypełnieniu odpowiednich dokumentów. Pierwszy - na dwa lata. Następnie będzie on mógł zostać przedłużony na pięć lat.

Konsul Zbigniew Świerczyński dodał, że finalizują się już sprawy organizacyjne utworzenia w konsulacie  w Kaliningradzie przedstawicielstwa Elbląga. Będzie to miejsce, które zapewni kaliningradczykom zainteresowanym współpracą z Elblągiem pełen pakiet niezbędnych informacji, turystom zaś - informacje dotyczące ciekawych miejsc nie tylko w mieście, ale również w okolicach.

- To będzie też miejsce spotkań, wymiany doświadczeń w różnych dziedzinach. Chcemy promować elbląski biznes, ale nie tylko, również uczelnie wyższe, ludzi z pasją, artystów. - uzupełnił Zbigniew Szmurło, pełnomocnik prezydenta ds. współpracy ze Wschodem.